Aktiebolag Södertälje
GK Östersund AB
44 sökningar
11,2 mkr
+3,8 %10,6 %
+0,8 p.e.26,0 %
+0,4 p.e.10
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 189 | 10 776 | 8 808 | 8 912 | 6 099 | 7 151 | 8 759 |
| Rörelseresultat | 1 184 | 1 053 | 611 | 711 | −220 | 31 | −380 |
| Årets resultat | 949 | 304 | 339 | 566 | −147 | −72 | −134 |
| Eget kapital | 1 014 | 965 | 961 | 822 | 256 | 202 | 174 |
| Balansomslutning | 3 899 | 3 763 | 3 531 | 4 409 | 4 252 | 4 713 | 5 801 |
| Anställda | 10 | 10 | 10 | 10 | 9 | 10 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 189 | 10 776 | 8 808 | 8 912 | 6 099 | 7 151 | 8 759 |
| Personalkostnader | 4 112 | 4 173 | 3 359 | 3 580 | 2 462 | 2 638 | 4 046 |
| Av- och nedskrivningar | 206 | 215 | 215 | 481 | 503 | 500 | 623 |
| Övriga externa kostnader | 2 612 | 2 440 | 2 227 | 2 044 | 2 002 | 2 159 | 2 287 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 075 | −2 895 | −2 396 | −2 096 | −1 352 | −1 823 | −2 183 |
| Rörelseresultat | 1 184 | 1 053 | 611 | 711 | −220 | 31 | −380 |
| Ränteintäkter | 13 | 2 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 21 | 42 | 76 | 0 | 103 | 149 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 197 | 1 033 | 569 | 634 | −147 | −72 | −529 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −630 | −140 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 395 |
| Skatt | 248 | 99 | 90 | 68 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 949 | 304 | 339 | 566 | −147 | −72 | −134 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 431 | 2 637 | 2 852 | 3 067 | 3 548 | 4 052 | 5 149 |
| Varulager | 94 | 205 | 192 | 171 | 123 | 96 | 98 |
| Kortfristiga fordringar | 511 | 340 | 353 | 461 | 431 | 406 | 345 |
| Kassa och bank | 863 | 581 | 134 | 710 | 149 | 159 | 208 |
| Omsättningstillgångar | 1 468 | 1 126 | 678 | 1 342 | 703 | 662 | 652 |
| Summa tillgångar | 3 899 | 3 763 | 3 531 | 4 409 | 4 252 | 4 713 | 5 801 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 15 | 711 | 772 | 206 | 153 | 124 | 258 |
| Eget kapital | 1 014 | 965 | 961 | 822 | 256 | 202 | 174 |
| Justerat eget kapital | 1 625 | 1 576 | 1 072 | 822 | 256 | 202 | 174 |
| Obeskattade reserver | 770 | 770 | 140 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 449 | 598 | 458 | 1 178 | 1 908 | 525 | 853 |
| Kortfristiga skulder | 1 666 | 1 430 | 1 972 | 2 409 | 2 088 | 3 986 | 4 774 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 899 | 3 763 | 3 531 | 4 409 | 4 252 | 4 713 | 5 801 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 100 | 300 | 300 | 100 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar GK Östersund AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 11,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 10,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 26,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 10 personer och har sitt säte i Södertälje.
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Hamdi Can (f. 1984) Styrelseledamot
- Katarina Olsen (f. 1980) Styrelsesuppleant
- Tobias Benne (f. 1966) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-01-03 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Prästgatan 51, 831 34, Östersund Besök: Prästgatan 51, Östersund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |