Aktiebolag Göteborg
GG Snickeri AB
94 sökningar
3,8 mkr
+45,9 %1,4 %
−5,7 p.e.26,4 %
+2,3 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 844 | 2 634 | 2 363 | 2 367 | 2 788 |
| Rörelseresultat | 54 | 187 | −326 | −80 | −195 |
| Årets resultat | 47 | 120 | 0 | 8 | −2 |
| Eget kapital | 289 | 242 | 122 | 122 | 114 |
| Balansomslutning | 1 234 | 1 158 | 1 003 | 741 | 472 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 844 | 2 634 | 2 363 | 2 367 | 2 788 |
| Personalkostnader | 1 370 | 1 203 | 1 241 | 906 | 1 307 |
| Av- och nedskrivningar | 38 | 38 | 43 | 59 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 1 180 | 1 072 | 1 230 | 1 128 | 1 400 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 202 | −134 | −175 | −354 | −274 |
| Rörelseresultat | 54 | 187 | −326 | −80 | −195 |
| Ränteintäkter | 6 | 10 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 10 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 60 | 197 | −324 | −90 | −200 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −48 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 325 | 100 | 199 |
| Skatt | 13 | 29 | 1 | 3 | 0 |
| Årets resultat | 47 | 120 | 0 | 8 | −2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 25 | 63 | 114 | 157 | 2 |
| Varulager | 13 | 21 | 30 | 29 | 31 |
| Kortfristiga fordringar | 202 | 278 | 593 | 414 | 435 |
| Kassa och bank | 994 | 796 | 266 | 141 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 1 209 | 1 095 | 889 | 585 | 470 |
| Summa tillgångar | 1 234 | 1 158 | 1 003 | 741 | 472 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 142 | 22 | 22 | 14 | 16 |
| Eget kapital | 289 | 242 | 122 | 122 | 114 |
| Justerat eget kapital | 326 | 279 | 122 | 122 | 114 |
| Obeskattade reserver | 47 | 47 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 277 | 277 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 621 | 592 | 881 | 619 | 358 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 234 | 1 158 | 1 003 | 741 | 472 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
GG Snickeri AB omsatte 3,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3,2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,4 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 26,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 46 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Göteborg.
Bolaget ska bedriva finsnickeriverksamhet, uthyrning av bygg- maskiner och verktyg, byggnadsverksamhet, fastighetsunderhåll och fastighetsservice, handel med VVS-produkter, rörläggeri- verksamhet, äga och förvalta fastigheter, bedriva handel med värdepapper, ekonomisk- och administrativ konsultverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Per Skånberg (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Nina Bergman (f. 1979) Styrelseledamot
- Fredrik Löfgren (f. 1980) Styrelseledamot
- Filip Larsson (f. 1985) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Göfast Gruppen AB (556585-7041) |
|---|---|
| Koncernmoder | Tången Partners Holding AB (559320-8506) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-07-13 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av dörrar och fönster av trä (SNI 16250) |
| Adress | Manufakturgatan 17, 417 07, Göteborg Besök: Manufakturgatan 17, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-652560 |