Aktiebolag Stockholm
Georgeous Smide AB
52 sökningar
3 mkr
−32,0 %-10,7 %
−21,2 p.e.16,8 %
−35,7 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 977 | 4 377 | 2 822 | 3 473 | 2 938 | 3 043 | 1 368 | 1 829 |
| Rörelseresultat | −319 | 460 | −150 | 102 | −251 | 188 | −266 | 438 |
| Årets resultat | −357 | 418 | −180 | 61 | −268 | 131 | −35 | 339 |
| Eget kapital | 159 | 515 | 98 | 278 | 217 | 0 | 355 | 389 |
| Balansomslutning | 944 | 980 | 562 | 1 391 | 604 | 0 | 563 | 1 026 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 977 | 4 377 | 2 822 | 3 473 | 2 938 | 3 043 | 1 368 | 1 829 |
| Personalkostnader | 1 138 | 911 | 869 | 1 051 | 990 | 667 | 390 | 165 |
| Av- och nedskrivningar | 49 | 30 | 19 | 151 | 102 | 77 | 77 | 66 |
| Övriga externa kostnader | 907 | 736 | 883 | 750 | 738 | 660 | 569 | 281 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 202 | −2 240 | −1 201 | −1 419 | −1 359 | −1 451 | −598 | −879 |
| Rörelseresultat | −319 | 460 | −150 | 102 | −251 | 188 | −266 | 438 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 37 | 33 | 32 | 42 | 18 | 28 | 5 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −357 | 429 | −180 | 61 | −268 | 160 | −271 | 437 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 236 | 0 |
| Skatt | 0 | 12 | 0 | 0 | 0 | 30 | 0 | 97 |
| Årets resultat | −357 | 418 | −180 | 61 | −268 | 131 | −35 | 339 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 197 | 153 | 33 | 516 | 189 | 0 | 239 | 387 |
| Varulager | 100 | 50 | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 525 | 464 | 390 | 620 | 62 | 0 | 185 | 327 |
| Kassa och bank | 122 | 313 | 89 | 255 | 353 | 0 | 138 | 312 |
| Omsättningstillgångar | 747 | 827 | 529 | 876 | 414 | 0 | 323 | 639 |
| Summa tillgångar | 944 | 980 | 562 | 1 391 | 604 | 0 | 563 | 1 026 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 466 | 47 | 228 | 167 | 435 | 0 | 340 | 0 |
| Eget kapital | 159 | 515 | 98 | 278 | 217 | 0 | 355 | 389 |
| Justerat eget kapital | 159 | 515 | 98 | 278 | 217 | 0 | 355 | 576 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 236 |
| Långfristiga skulder | 149 | 129 | 171 | 582 | 117 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 636 | 336 | 293 | 531 | 270 | 0 | 208 | 401 |
| Summa eget kapital och skulder | 944 | 980 | 562 | 1 391 | 604 | 0 | 563 | 1 026 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 999 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Georgeous Smide AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -10,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 16,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 32 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom smide, byggnationer, möbeltillverkning, renovering, butikshandel.
Styrelse & ledning
- Kevork Balbalian (f. 1970) Styrelseledamot
- Naphat Balbalian (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-01-09 |
|---|---|
| Bransch | Industridesign och modedesign (SNI 74110) |
| Adress | Gävlegatan 1 Lgh1202, 113 30, Stockholm Besök: Gävlegatan 1 LGH 1202, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |