Aktiebolag Stockholm
Gennaker AB
143 sökningar
Omsättning 2024
1,2 mkr
Rörelsemarginal
-12,8 %
Soliditet
97,4 %
−2,2 p.e.Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 234 | 102 | 100 | 1 868 | 92 |
| Rörelseresultat | −158 | −1 099 | −1 361 | −1 020 | −653 |
| Årets resultat | −511 | 1 016 | −2 509 | 1 859 | −2 |
| Eget kapital | 40 534 | 42 097 | 42 281 | 46 190 | 44 631 |
| Balansomslutning | 41 952 | 42 601 | 46 725 | 50 648 | 48 329 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 234 | 102 | 100 | 1 868 | 92 |
| Personalkostnader | 907 | 949 | 1 003 | 1 085 | 497 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 535 | 623 | 632 | 553 | 405 |
| Övriga rörelseposter, netto | 50 | 371 | 174 | −1 250 | 162 |
| Rörelseresultat | −158 | −1 099 | −1 361 | −1 020 | −653 |
| Ränteintäkter | 3 011 | 107 | 32 | — | — |
| Räntekostnader | 2 772 | 37 | 87 | 65 | 141 |
| Resultat efter finansiella poster | 82 | 1 016 | −3 470 | 2 561 | −120 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | −434 | 124 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 1 000 | 0 | 0 |
| Skatt | 593 | 0 | 39 | 268 | 6 |
| Årets resultat | −511 | 1 016 | −2 509 | 1 859 | −2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 36 690 | 37 023 | 43 396 | 46 742 | 45 958 |
| Kortfristiga fordringar | 632 | 446 | 510 | 153 | 149 |
| Kassa och bank | 4 623 | 5 125 | 2 812 | 3 747 | 2 216 |
| Omsättningstillgångar | 5 262 | 5 578 | 3 329 | 3 907 | 2 371 |
| Summa tillgångar | 41 952 | 42 601 | 46 725 | 50 648 | 48 329 |
| Aktiekapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Balanserat resultat | 40 925 | 40 961 | 44 670 | 44 211 | 44 513 |
| Eget kapital | 40 534 | 42 097 | 42 281 | 46 190 | 44 631 |
| Justerat eget kapital | 40 879 | 42 442 | 42 626 | 46 535 | 44 631 |
| Obeskattade reserver | 434 | 434 | 434 | 434 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 3 600 | 3 600 | 3 600 |
| Kortfristiga skulder | 984 | 70 | 410 | 424 | 98 |
| Summa eget kapital och skulder | 41 952 | 42 601 | 46 725 | 50 648 | 48 329 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Gennaker AB 1,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 201 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -12,8 procent, och soliditeten var hög — 97,4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsledning och verksamhetsutveckling samt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Urban Sturk (f. 1966) Styrelseledamot
- Birgitta Sturk (f. 1964) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Gennaker AB (556727-3338) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-03-28 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Högviltsgatan 5, 115 45, Stockholm Besök: Högviltsgatan 5, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |