Aktiebolag Växjö
Gemla 11:1 Fastigheter AB
155 sökningar
Omsättning 2025
102 tkr
Rörelsemarginal
55,9 %
Soliditet
88,1 %
+6,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 102 | 0 | 0 | 56 | 1 159 | 1 248 | 1 564 |
| Rörelseresultat | 57 | −1 | −302 | −43 | 1 | 104 | −97 |
| Årets resultat | 44 | 0 | 0 | −46 | 0 | 103 | −97 |
| Eget kapital | 148 | 104 | 103 | 103 | 149 | 249 | 147 |
| Balansomslutning | 168 | 127 | 123 | 159 | 424 | 681 | 839 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 102 | 0 | 0 | 56 | 1 159 | 1 248 | 1 564 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 594 | 707 | 898 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 99 | 103 |
| Övriga externa kostnader | 45 | 119 | 190 | 172 | 612 | 716 | 627 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 73 | 48 | 378 | −33 |
| Rörelseresultat | 57 | −1 | −302 | −43 | 1 | 104 | −97 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 56 | 0 | −302 | −46 | 0 | 104 | −97 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 302 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Årets resultat | 44 | 0 | 0 | −46 | 0 | 103 | −97 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 282 | 374 |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 95 | 115 | 151 | 65 | 175 | 351 |
| Kassa och bank | 36 | 25 | 1 | 1 | 352 | 224 | 114 |
| Omsättningstillgångar | 161 | 120 | 116 | 151 | 417 | 399 | 464 |
| Summa tillgångar | 168 | 127 | 123 | 159 | 424 | 681 | 839 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −43 | −43 | −44 | 2 | 102 | −1 | 97 |
| Eget kapital | 148 | 104 | 103 | 103 | 149 | 249 | 147 |
| Justerat eget kapital | 148 | 104 | 103 | 103 | 149 | 249 | 147 |
| Kortfristiga skulder | 20 | 23 | 20 | 56 | 275 | 432 | 692 |
| Summa eget kapital och skulder | 168 | 127 | 123 | 159 | 424 | 681 | 839 |
| Ställda säkerheter | 0 | 2 210 | 2 210 | 2 210 | 2 210 | 2 210 | 2 210 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 |
Verksamhet
Mätt mot de 17 129 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Gemla 11:1 Fastigheter AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 102 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 55,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 88,1 procent får betecknas som hög. Bolaget hör hemma i Växjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter samt värdepapper jämte annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Kent Wessberg (f. 1964) Styrelseledamot
- Johnny Wessberg (f. 1972) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Återbruka of Sweden AB (559302-3962) |
|---|---|
| Koncernmoder | Återbruka of Sweden AB (559302-3962) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1982-10-18 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Helgehusvägen 2, 352 73, Växjö Besök: Helgehusvägen 2, Växjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0470-740360 |