Aktiebolag Gävle
Gefle Gourmetservice AB
135 sökningar
Omsättning 2025
15,4 mkr
+12,1 %Rörelsemarginal
11,3 %
+5,4 p.e.Soliditet
49,2 %
+16,5 p.e.Anställda
8
−11,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 396 | 13 729 | 13 901 | 15 047 | 7 822 |
| Rörelseresultat | 1 741 | 816 | 885 | 2 380 | 1 091 |
| Årets resultat | 1 520 | 966 | 1 474 | 1 433 | 636 |
| Eget kapital | 2 409 | 1 938 | 2 772 | 3 249 | 1 816 |
| Balansomslutning | 4 899 | 5 939 | 6 588 | 8 009 | 5 215 |
| Anställda | 8 | 9 | 10 | 13 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 396 | 13 729 | 13 901 | 15 047 | 7 822 |
| Personalkostnader | 6 940 | 6 995 | 6 341 | 6 784 | 4 671 |
| Av- och nedskrivningar | 167 | 161 | 172 | 172 | 135 |
| Övriga externa kostnader | 2 362 | 2 133 | 2 813 | 2 469 | 1 673 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 186 | −3 624 | −3 690 | −3 242 | −252 |
| Rörelseresultat | 1 741 | 816 | 885 | 2 380 | 1 091 |
| Ränteintäkter | 3 | 26 | 7 | — | — |
| Räntekostnader | 14 | 28 | 27 | 18 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 730 | 815 | 1 115 | 2 363 | 1 079 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 420 | 690 | −590 | −271 |
| Koncernbidrag | 200 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 411 | 268 | 331 | 339 | 172 |
| Årets resultat | 1 520 | 966 | 1 474 | 1 433 | 636 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 304 | 316 | 452 | 624 | 738 |
| Varulager | 427 | 427 | 510 | 445 | 356 |
| Kortfristiga fordringar | 1 751 | 2 703 | 3 533 | 2 655 | 2 512 |
| Kassa och bank | 2 417 | 2 493 | 2 093 | 4 285 | 1 609 |
| Omsättningstillgångar | 4 595 | 5 622 | 6 137 | 7 385 | 4 477 |
| Summa tillgångar | 4 899 | 5 939 | 6 588 | 8 009 | 5 215 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 769 | 852 | 1 178 | 1 696 | 1 060 |
| Eget kapital | 2 409 | 1 938 | 2 772 | 3 249 | 1 816 |
| Justerat eget kapital | 2 409 | 1 938 | 3 105 | 4 130 | 2 229 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 420 | 1 110 | 520 |
| Långfristiga skulder | 0 | 43 | 171 | 299 | 427 |
| Kortfristiga skulder | 2 490 | 3 958 | 3 225 | 3 351 | 2 452 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 899 | 5 939 | 6 588 | 8 009 | 5 215 |
| Ställda säkerheter | 286 | 250 | 250 | 250 | 250 |
Verksamhet
Gefle Gourmetservice AB omsatte 15,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 11,3 procent — en god nivå — medan soliditeten på 49,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 8 personer, med säte i Gävle.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är catering, matlagningskurser, restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Levander (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Erik Hellström (f. 1985) Styrelseledamot
- Marcus Lodin (f. 1973) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Kjell Olsson (f. 1954) Revisor
Koncern
| Moderbolag | GGS Holding AB (559200-9228) |
|---|---|
| Koncernmoder | GGS Holding AB (559200-9228) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1988-12-08 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Trävändan 12, 818 92, Valbo Besök: Trävändan 12, Valbo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5823328 |