Aktiebolag Eskilstuna
GDV Bygg och Måleri AB
103 sökningar
4,2 mkr
+25,0 %0,8 %
+0,3 p.e.14,2 %
−1,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 194 | 3 355 | 3 068 | 4 731 | 3 491 | 681 | 370 | 598 |
| Rörelseresultat | 32 | 14 | −5 | 303 | −364 | 136 | 21 | 49 |
| Årets resultat | 0 | −13 | −10 | 286 | −376 | 105 | 17 | 39 |
| Eget kapital | 98 | 98 | 111 | 121 | −166 | 210 | 106 | 89 |
| Balansomslutning | 691 | 634 | 564 | 603 | 452 | 399 | 115 | 134 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 194 | 3 355 | 3 068 | 4 731 | 3 491 | 681 | 370 | 598 |
| Personalkostnader | 1 102 | 627 | 1 138 | 1 188 | 694 | 55 | 266 | 509 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 35 | 63 | 63 | 50 | 17 | 13 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 647 | 489 | 321 | 465 | 513 | 180 | 41 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 399 | −2 190 | −1 551 | −2 712 | −2 598 | −293 | −29 | −39 |
| Rörelseresultat | 32 | 14 | −5 | 303 | −364 | 136 | 21 | 49 |
| Räntekostnader | 32 | 27 | 6 | 16 | 12 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −13 | −10 | 286 | −376 | 134 | 21 | 49 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 4 | 11 |
| Årets resultat | 0 | −13 | −10 | 286 | −376 | 105 | 17 | 39 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 27 | 30 | 50 | 113 | 176 | 134 | 51 | 2 |
| Kortfristiga fordringar | 229 | 312 | 439 | 323 | 57 | 107 | 60 | 82 |
| Kassa och bank | 435 | 292 | 75 | 167 | 218 | 158 | 4 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 663 | 604 | 514 | 490 | 276 | 265 | 64 | 132 |
| Summa tillgångar | 691 | 634 | 564 | 603 | 452 | 399 | 115 | 134 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 48 | 61 | 71 | −215 | 160 | 55 | 39 | 0 |
| Eget kapital | 98 | 98 | 111 | 121 | −166 | 210 | 106 | 89 |
| Justerat eget kapital | 98 | 98 | 111 | 121 | −166 | 210 | 106 | 89 |
| Långfristiga skulder | 237 | 106 | 175 | 0 | 29 | 23 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 356 | 430 | 278 | 482 | 589 | 166 | 9 | 45 |
| Summa eget kapital och skulder | 691 | 634 | 564 | 603 | 452 | 399 | 115 | 134 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 16 663 bolag som granskas inom samma bransch hamnar GDV Bygg och Måleri AB över mittlinjen sett till omsättning, med 4,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 14,2 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 25 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Eskilstuna.
Bolaget ska bedriva bygg- och måleriverksamhet, solariums- och skönhetsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Gabriel Rosén (f. 1993) Verkställande direktör
- Gabriel Rosén (f. 1993) Styrelseledamot
- Sara Rosén (f. 1994) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-04-13 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Vallby-Kumla 2, 635 09, Eskilstuna Besök: Vallby-Kumla 2, Eskilstuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |