Aktiebolag Mölndal
Gavelo AB
112 sökningar
Omsättning 2025
6,3 mkr
−13,7 %Rörelsemarginal
-17,3 %
−11,9 p.e.Soliditet
29,2 %
−41,1 p.e.Anställda
2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 319 | 7 326 | 8 954 | 9 799 | 10 873 |
| Rörelseresultat | −1 092 | −391 | 466 | −165 | −191 |
| Årets resultat | −1 112 | −325 | 261 | 4 | 0 |
| Eget kapital | 819 | 1 931 | 2 256 | 1 995 | 1 991 |
| Balansomslutning | 2 802 | 2 744 | 3 641 | 3 317 | 4 571 |
| Anställda | 2 | 3 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 319 | 7 326 | 8 954 | 9 799 | 10 873 |
| Personalkostnader | 864 | 1 445 | 1 762 | 1 636 | 2 338 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 7 | 8 | 7 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 3 187 | 3 148 | 3 185 | 4 189 | 3 908 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 360 | −3 117 | −3 533 | −4 132 | −4 807 |
| Rörelseresultat | −1 092 | −391 | 466 | −165 | −191 |
| Ränteintäkter | 1 | 4 | 5 | — | — |
| Räntekostnader | 20 | 38 | 37 | 57 | 26 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 112 | −425 | 434 | −204 | −213 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 100 | −100 | 215 | 220 |
| Skatt | 0 | 0 | 73 | 8 | 7 |
| Årets resultat | −1 112 | −325 | 261 | 4 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 34 | 2 | 9 |
| Varulager | 2 259 | 2 227 | 1 635 | 1 999 | 2 759 |
| Kortfristiga fordringar | 542 | 427 | 993 | 777 | 784 |
| Kassa och bank | 1 | 90 | 979 | 539 | 1 019 |
| Omsättningstillgångar | 2 802 | 2 744 | 3 607 | 3 315 | 4 562 |
| Summa tillgångar | 2 802 | 2 744 | 3 641 | 3 317 | 4 571 |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Balanserat resultat | 1 880 | 2 205 | 1 944 | 1 940 | 1 940 |
| Eget kapital | 819 | 1 931 | 2 256 | 1 995 | 1 991 |
| Justerat eget kapital | 819 | 1 931 | 2 335 | 1 995 | 2 163 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 100 | 0 | 216 |
| Långfristiga skulder | 775 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 208 | 813 | 1 285 | 1 322 | 2 364 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 802 | 2 744 | 3 641 | 3 317 | 4 571 |
| Ställda säkerheter | 2 050 | 2 050 | 2 050 | 2 050 | 2 050 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gavelo AB 6,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 160 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -17,3 procent, och soliditeten var god — 29,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 14 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva detalj- samt internethandel med kläder, sportartiklar, konsulativ verksamhet inom marknadsföring samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jens Bergquist (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Amanda Omilian (f. 1992) Styrelseledamot
- Mika Omilian (f. 1991) Styrelsesuppleant
- Jenny Margareta Tunert (f. 1981) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Victor Wiklund (f. 1991) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-03-20 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar (SNI 47634) |
| Adress | Aminogatan 34, 431 53, Mölndal Besök: Aminogatan 34, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |