Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Gästgiveriet i Arvika AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Gästgiveriet i Arvika AB minskade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 13,8 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 73,5 procent — branschens median är 42,3 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 095 | 4 677 | 55 % | |
| Värdeförändring | +57,0 % | 1 260 | 4 570 | 72 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,8 % | 3 979 | 5 658 | 30 % |
| Rörelsemarginal | 13,8 % | 1 127 | 5 656 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,1 % | 2 323 | 5 658 | 59 % |
| Soliditet | 73,5 % | 586 | 5 647 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 265 tkr | 3 029 | 5 658 | 46 % |
| Rörelseresultat per anställd | 174 tkr | 1 338 | 5 658 | 76 % |
| Nettoomsättning | 5 059 tkr | 4 520 | 5 658 | 20 % |
| Rörelseresultat | 696 tkr | 2 252 | 5 658 | 60 % |
| Antal anställda | 4 | 4 251 | 5 658 | 25 % |
Värmlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 194 | 1 625 | 27 % | |
| Värdeförändring | +57,0 % | 266 | 1 606 | 83 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,8 % | 1 368 | 2 064 | 34 % |
| Rörelsemarginal | 13,8 % | 368 | 2 064 | 82 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,1 % | 581 | 2 064 | 72 % |
| Soliditet | 73,5 % | 119 | 2 063 | 94 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 265 tkr | 1 603 | 2 064 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | 174 tkr | 712 | 2 064 | 66 % |
| Nettoomsättning | 5 059 tkr | 1 859 | 2 064 | 10 % |
| Rörelseresultat | 696 tkr | 1 082 | 2 064 | 48 % |
| Antal anställda | 4 | 1 527 | 2 064 | 26 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 51 387 | 70 189 | 27 % | |
| Värdeförändring | +57,0 % | 12 587 | 69 145 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,8 % | 56 147 | 87 530 | 36 % |
| Rörelsemarginal | 13,8 % | 17 291 | 87 448 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,1 % | 26 781 | 87 549 | 69 % |
| Soliditet | 73,5 % | 7 161 | 87 505 | 92 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 265 tkr | 66 833 | 87 550 | 24 % |
| Rörelseresultat per anställd | 174 tkr | 32 321 | 87 550 | 63 % |
| Nettoomsättning | 5 059 tkr | 78 905 | 87 550 | 10 % |
| Rörelseresultat | 696 tkr | 46 968 | 87 550 | 46 % |
| Antal anställda | 4 | 66 450 | 87 550 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .