Aktiebolag Strängnäs 69 sökningar
Garpstens Glasmästeri AB
Glasmästeriarbeten
3,6 mkr
−13,0 %6,5 %
−8,8 p.e.72,9 %
+4,7 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 646 | 4 189 | 4 064 | 4 210 | 4 284 | 4 446 | 4 936 | 4 379 |
| Rörelseresultat | 237 | 641 | 677 | 461 | 572 | 698 | 1 661 | 1 259 |
| Årets resultat | 457 | 521 | 439 | 469 | 618 | 628 | 1 061 | 844 |
| Eget kapital | 4 934 | 4 776 | 4 705 | 4 717 | 4 648 | 4 230 | 3 802 | 2 941 |
| Balansomslutning | 6 764 | 6 997 | 6 966 | 8 159 | 8 730 | 8 544 | 9 033 | 7 509 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 646 | 4 189 | 4 064 | 4 210 | 4 284 | 4 446 | 4 936 | 4 379 |
| Personalkostnader | 1 384 | 1 284 | 1 268 | 1 479 | 1 243 | 1 321 | 479 | 599 |
| Av- och nedskrivningar | 233 | 233 | 211 | 211 | 238 | 248 | 257 | 51 |
| Övriga externa kostnader | 379 | 453 | 411 | 423 | 437 | 438 | 451 | 551 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 413 | −1 578 | −1 497 | −1 636 | −1 794 | −1 741 | −2 088 | −1 919 |
| Rörelseresultat | 237 | 641 | 677 | 461 | 572 | 698 | 1 661 | 1 259 |
| Ränteintäkter | 2 | 6 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 29 | 49 | 121 | 111 | 85 | 86 | 94 | 27 |
| Resultat efter finansiella poster | 209 | 598 | 557 | 352 | 496 | 613 | 1 568 | 1 234 |
| Bokslutsdispositioner | 375 | 70 | 0 | 245 | 290 | 190 | −215 | −150 |
| Skatt | 127 | 146 | 119 | 129 | 167 | 175 | 292 | 240 |
| Årets resultat | 457 | 521 | 439 | 469 | 618 | 628 | 1 061 | 844 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 304 | 4 537 | 4 549 | 4 760 | 4 971 | 5 184 | 5 432 | 5 251 |
| Kortfristiga fordringar | 562 | 500 | 520 | 941 | 510 | 557 | 520 | 912 |
| Kassa och bank | 1 898 | 1 960 | 1 897 | 2 458 | 3 249 | 2 804 | 3 081 | 1 346 |
| Omsättningstillgångar | 2 460 | 2 460 | 2 417 | 3 399 | 3 759 | 3 361 | 3 601 | 2 258 |
| Summa tillgångar | 6 764 | 6 997 | 6 966 | 8 159 | 8 730 | 8 544 | 9 033 | 7 509 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 427 | 4 205 | 4 216 | 4 198 | 3 980 | 3 552 | 2 691 | 2 047 |
| Eget kapital | 4 934 | 4 776 | 4 705 | 4 717 | 4 648 | 4 230 | 3 802 | 2 941 |
| Justerat eget kapital | 5 156 | 5 296 | 5 281 | 5 293 | 5 418 | 5 230 | 4 953 | 3 922 |
| Obeskattade reserver | 280 | 655 | 725 | 725 | 970 | 1 260 | 1 450 | 1 235 |
| Långfristiga skulder | 553 | 688 | 823 | 1 958 | 2 093 | 2 227 | 2 363 | 2 632 |
| Kortfristiga skulder | 997 | 878 | 713 | 759 | 1 019 | 827 | 1 418 | 701 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 764 | 6 997 | 6 966 | 8 159 | 8 730 | 8 544 | 9 033 | 7 509 |
| Ställda säkerheter | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 554 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Garpstens Glasmästeri AB i den övre halvan sett till omsättning, med 3,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,5 procent, och soliditeten var hög — 72,9 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Strängnäs.
Bolaget ska bedriva glasmästeri, reparation av bilrutor samt övriga glasarbeten, och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Björn Garpsten (f. 1965) Styrelseledamot
- Annika Garpsten (f. 1971) Styrelsesuppleant
- Bodil Gistrand (f. 1966) Revisor
- Anders Thim (f. 1976) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-25 |
|---|---|
| Adress | Kvittenvägen 24, 645 42, Strängnäs Besök: Kvittenvägen 24, Strängnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |