Aktiebolag Sala 131 sökningar
Garm AB
Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättning 2025
1,1 mkr
+12,2 %Rörelsemarginal
30,3 %
+11,3 p.e.Soliditet
62,7 %
+16,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 088 | 970 | 1 165 | 1 145 | 814 | 908 | 1 185 | 2 547 |
| Rörelseresultat | 330 | 185 | 364 | 343 | 162 | 362 | 207 | 572 |
| Årets resultat | 261 | 147 | 288 | 272 | 129 | 280 | 161 | 439 |
| Eget kapital | 311 | 198 | 341 | 323 | 180 | 331 | 220 | 490 |
| Balansomslutning | 496 | 426 | 588 | 587 | 529 | 534 | 476 | 819 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 088 | 970 | 1 165 | 1 145 | 814 | 908 | 1 185 | 2 547 |
| Personalkostnader | 587 | 592 | 588 | 582 | 445 | 365 | 605 | 844 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Övriga externa kostnader | 149 | 171 | 191 | 198 | 185 | 159 | 207 | 273 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | −144 | −836 |
| Rörelseresultat | 330 | 185 | 364 | 343 | 162 | 362 | 207 | 572 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 329 | 185 | 363 | 342 | 164 | 359 | 206 | 563 |
| Skatt | 68 | 38 | 75 | 71 | 35 | 79 | 45 | 124 |
| Årets resultat | 261 | 147 | 288 | 272 | 129 | 280 | 161 | 439 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 195 | 217 | 230 | 220 | 242 | 264 | 286 | 308 |
| Kortfristiga fordringar | 219 | 207 | 249 | 251 | 171 | 250 | 190 | 227 |
| Kassa och bank | 82 | 2 | 109 | 116 | 116 | 21 | 0 | 284 |
| Omsättningstillgångar | 302 | 209 | 358 | 367 | 287 | 270 | 190 | 511 |
| Summa tillgångar | 496 | 426 | 588 | 587 | 529 | 534 | 476 | 819 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 1 |
| Eget kapital | 311 | 198 | 341 | 323 | 180 | 331 | 220 | 490 |
| Justerat eget kapital | 311 | 198 | 341 | 323 | 180 | 331 | 220 | 490 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 185 | 228 | 247 | 264 | 349 | 203 | 223 | 329 |
| Summa eget kapital och skulder | 496 | 426 | 588 | 587 | 529 | 534 | 476 | 819 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger Garm AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 30,3 procent, och soliditeten var hög — 62,7 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 12 procent. Sätet finns i Sala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Firman kommer bedriva bygg och snickeriverksamhet mot kund.
Styrelse & ledning
Styrelse
- James Danneby (f. 1966) Styrelseledamot
- Janette Löfgren (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-07-06 |
|---|---|
| Adress | Poppelgatan 3, 733 37, Sala Besök: Poppelgatan 3, Sala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |