Aktiebolag Botkyrka
Gardelle AB
194 sökningar
Omsättning 2025
9,5 mkr
+11,3 %Rörelsemarginal
12,4 %
−1,5 p.e.Soliditet
52,4 %
+19,8 p.e.Anställda
8
+14,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 475 | 8 512 | 5 652 | 10 290 | 9 515 |
| Rörelseresultat | 1 172 | 1 179 | −588 | 1 982 | 1 303 |
| Årets resultat | 979 | 1 054 | −575 | 1 568 | 1 026 |
| Eget kapital | 1 122 | 1 134 | 80 | 2 215 | 1 646 |
| Balansomslutning | 2 141 | 3 541 | 2 529 | 3 506 | 2 923 |
| Anställda | 8 | 7 | 5 | 8 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 475 | 8 512 | 5 652 | 10 290 | 9 515 |
| Personalkostnader | 3 589 | 3 002 | 2 291 | 3 456 | 3 582 |
| Av- och nedskrivningar | 184 | 356 | 629 | 602 | 595 |
| Övriga externa kostnader | 1 694 | 2 039 | 1 640 | 1 695 | 1 536 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 836 | −1 936 | −1 680 | −2 555 | −2 499 |
| Rörelseresultat | 1 172 | 1 179 | −588 | 1 982 | 1 303 |
| Ränteintäkter | 33 | 30 | 19 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 6 | 2 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 205 | 1 209 | −575 | 1 980 | 1 299 |
| Bokslutsdispositioner | 27 | −27 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 254 | 128 | 0 | 412 | 273 |
| Årets resultat | 979 | 1 054 | −575 | 1 568 | 1 026 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 713 | 812 | 747 | 1 164 | 1 662 |
| Varulager | 147 | 150 | 154 | 113 | 126 |
| Kortfristiga fordringar | 178 | 533 | 550 | 347 | 416 |
| Kassa och bank | 1 103 | 2 046 | 1 078 | 1 882 | 719 |
| Omsättningstillgångar | 1 428 | 2 729 | 1 782 | 2 342 | 1 262 |
| Summa tillgångar | 2 141 | 3 541 | 2 529 | 3 506 | 2 923 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 93 | 30 | 365 | 597 | 570 |
| Eget kapital | 1 122 | 1 134 | 80 | 2 215 | 1 646 |
| Justerat eget kapital | 1 122 | 1 155 | 80 | 2 215 | 1 646 |
| Obeskattade reserver | 0 | 27 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 019 | 2 380 | 2 449 | 1 291 | 1 277 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 141 | 3 541 | 2 529 | 3 506 | 2 923 |
Verksamhet
Gardelle AB omsatte 9,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,4 procent, och soliditeten var hög — 52,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 8 personer, med säte i Botkyrka.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva caféverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Simon Babar (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Maykil Babar (f. 1976) Styrelseledamot
- Edessa Babar (f. 1984) Styrelseledamot
- Diana Liquitay (f. 1986) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mikael Johan Jonsson (f. 1980) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-02-01 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Skånegatan 81, 116 35, Stockholm Besök: Skånegatan 81, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 072-2500063 |