Aktiebolag Borås
Garage74 AB
85 sökningar
Omsättning 2025
28,3 mkr
+21,3 %Rörelsemarginal
-13,7 %
−14,6 p.e.Soliditet
6,3 %
+0,3 p.e.Anställda
16
+60,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 28 305 | 23 336 | 17 656 | 16 755 | 17 181 |
| Rörelseresultat | −3 873 | 213 | −1 069 | 185 | 529 |
| Årets resultat | −4 053 | 143 | −1 175 | 82 | 273 |
| Eget kapital | 340 | 393 | 250 | 424 | 342 |
| Balansomslutning | 5 404 | 6 522 | 4 509 | 3 775 | 3 538 |
| Anställda | 16 | 10 | 8 | 8 | 10 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 305 | 23 336 | 17 656 | 16 755 | 17 181 |
| Personalkostnader | 8 260 | 5 143 | 4 139 | 4 061 | 4 749 |
| Av- och nedskrivningar | 335 | 307 | 188 | 193 | 182 |
| Övriga externa kostnader | 6 077 | 3 806 | 3 754 | 3 023 | 2 705 |
| Övriga rörelseposter, netto | −17 506 | −13 867 | −10 644 | −9 293 | −9 016 |
| Rörelseresultat | −3 873 | 213 | −1 069 | 185 | 529 |
| Ränteintäkter | 4 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 185 | 70 | 68 | 78 | 54 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 053 | 143 | −1 300 | 108 | 475 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 125 | 0 | −125 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 25 | 77 |
| Årets resultat | −4 053 | 143 | −1 175 | 82 | 273 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 915 | 1 040 | 282 | 634 | 717 |
| Varulager | 734 | 1 575 | 327 | 329 | 114 |
| Kortfristiga fordringar | 2 947 | 3 024 | 3 842 | 2 787 | 2 695 |
| Kassa och bank | 808 | 883 | 58 | 25 | 13 |
| Omsättningstillgångar | 4 490 | 5 482 | 4 227 | 3 142 | 2 821 |
| Summa tillgångar | 5 404 | 6 522 | 4 509 | 3 775 | 3 538 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 343 | 200 | 375 | 292 | 19 |
| Eget kapital | 340 | 393 | 250 | 424 | 342 |
| Justerat eget kapital | 340 | 393 | 250 | 523 | 441 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 125 | 125 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 500 | 466 | 590 | 427 |
| Kortfristiga skulder | 5 064 | 4 629 | 3 793 | 2 636 | 2 644 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 404 | 6 522 | 4 509 | 3 775 | 3 538 |
| Ställda säkerheter | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 170 | 170 | 170 |
Verksamhet
Med 28,3 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Garage74 AB till den övre fjärdedelen bland branschens 753 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på -13,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 6,3 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 16 personer, med säte i Borås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Verksamheten skall äga och förvalta företag.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Segerdahl (f. 1984) Ordförande, Styrelseledamot
- Oskar Ström (f. 1992) Styrelseledamot
- Jessica Bjelksäter (f. 1993) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Bengtsson (f. 1969) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | KG Knutsson Verkstad AB (556614-0298) |
|---|---|
| Koncernmoder | KGK Holding Aktiebolag (556204-1029) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-01-31 |
|---|---|
| Bransch | Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312) |
| Adress | Vevgatan 7, 504 64, Borås Besök: Vevgatan 7, Borås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |