Aktiebolag Stockholm
Gansu AB
51 sökningar
Omsättning 2024
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
35,7 %
+7,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 414 | 1 117 | 2 373 | 1 473 | 1 774 | 1 409 |
| Rörelseresultat | −353 | −310 | 12 | 44 | −529 | 59 | −61 |
| Årets resultat | −354 | −310 | 12 | 44 | −529 | 59 | −61 |
| Eget kapital | 41 | 40 | 106 | 94 | 50 | 377 | 318 |
| Balansomslutning | 115 | 140 | 3 981 | 4 008 | 3 760 | 4 311 | 4 187 |
| Anställda | 0 | 0 | 2 | 15 | 2 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 414 | 1 117 | 2 373 | 1 473 | 1 774 | 1 409 |
| Personalkostnader | 219 | 470 | 839 | 1 551 | 889 | 822 | 515 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 12 | 70 | 86 | 86 | 86 |
| Övriga externa kostnader | 77 | 123 | 483 | 1 026 | 602 | 383 | 385 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −119 | 229 | 318 | −425 | −424 | −484 |
| Rörelseresultat | −353 | −310 | 12 | 44 | −529 | 59 | −61 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −354 | −310 | 12 | 44 | −529 | 59 | −61 |
| Årets resultat | −354 | −310 | 12 | 44 | −529 | 59 | −61 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 | 23 | 3 535 | 3 778 | 3 597 | 3 586 | 3 672 |
| Kortfristiga fordringar | 39 | 54 | 278 | 37 | 19 | 514 | 28 |
| Kassa och bank | 64 | 63 | 168 | 193 | 143 | 211 | 487 |
| Omsättningstillgångar | 104 | 117 | 445 | 230 | 163 | 725 | 515 |
| Summa tillgångar | 115 | 140 | 3 981 | 4 008 | 3 760 | 4 311 | 4 187 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −10 | 55 | 44 | 0 | 326 | 268 | 329 |
| Eget kapital | 41 | 40 | 106 | 94 | 50 | 377 | 318 |
| Justerat eget kapital | 41 | 40 | 106 | 94 | 50 | 377 | 318 |
| Långfristiga skulder | 120 | 100 | 3 847 | 3 846 | 3 690 | 2 498 | 2 300 |
| Kortfristiga skulder | −46 | 0 | 28 | 68 | 20 | 1 436 | 1 569 |
| Summa eget kapital och skulder | 115 | 140 | 3 981 | 4 008 | 3 760 | 4 311 | 4 187 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva resebyråverksamhet och restaurangverksamhet samt affärs-, investeringskonsultation. Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet, tillagning och försäljning av maträtter för servering samt avhämtning. Bolaget ska bedriva och förvalta egna dotterbolag samt bedriva handel med aktier och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva konsultverksamhet relaterad till affärsförmedlande samt resor ävensom idka därmed förenlig verksamhet.Bolaget ska bedriva byggnation och renovering av byggnader, och andra verksamheter relaterade till dessa.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Qiong Zhang (f. 1971) Styrelseledamot
- Michael Maike Yang (f. 2001) Styrelsesuppleant
- Jing Zhang (f. 1977) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-02 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Ingemarsgatan 5, lgh 1204, 113 54, Stockholm Besök: Ingemarsgatan 5 LGH 1204, Stockholm |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |