Aktiebolag Stockholm
Ganni AB
57 sökningar
13,8 mkr
+26,0 %10,9 %
+26,9 p.e.14,1 %
+12,9 p.e.12
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 754 | 10 920 | 9 065 | 7 327 | 4 651 | 6 792 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 500 | −1 750 | −2 955 | −2 427 | −3 762 | −3 435 | −622 |
| Årets resultat | 1 341 | −1 986 | −3 318 | −2 895 | −4 258 | −3 877 | −661 |
| Eget kapital | 1 435 | 94 | 79 | 97 | 92 | 50 | 50 |
| Balansomslutning | 10 174 | 7 632 | 9 116 | 9 545 | 10 627 | 13 899 | 5 877 |
| Anställda | 12 | 9 | 9 | 9 | 4 | 4 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 754 | 10 920 | 9 065 | 7 327 | 4 651 | 6 792 | 0 |
| Personalkostnader | 4 813 | 3 861 | 4 753 | 3 515 | 1 303 | 1 629 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 332 | 1 859 | 1 971 | 1 967 | 1 952 | 1 593 | 108 |
| Övriga externa kostnader | 4 312 | 4 529 | 4 122 | 4 026 | 3 424 | 4 667 | 514 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 797 | −2 421 | −1 174 | −246 | −1 734 | −2 338 | — |
| Rörelseresultat | 1 500 | −1 750 | −2 955 | −2 427 | −3 762 | −3 435 | −622 |
| Räntekostnader | 160 | 0 | 363 | 469 | 496 | 443 | 39 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 341 | −1 986 | −3 318 | −2 895 | −4 258 | −3 877 | −661 |
| Årets resultat | 1 341 | −1 986 | −3 318 | −2 895 | −4 258 | −3 877 | −661 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 660 | 992 | 2 851 | 4 823 | 6 760 | 8 654 | 4 703 |
| Varulager | 2 661 | 3 504 | 3 125 | 2 457 | 1 878 | 2 637 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 6 853 | 3 136 | 3 140 | 569 | 331 | 997 | 1 124 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 1 696 | 1 658 | 1 611 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 9 514 | 6 639 | 6 264 | 4 722 | 3 867 | 5 245 | 1 174 |
| Summa tillgångar | 10 174 | 7 632 | 9 116 | 9 545 | 10 627 | 13 899 | 5 877 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 44 | 30 | 47 | 42 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 1 435 | 94 | 79 | 97 | 92 | 50 | 50 |
| Justerat eget kapital | 1 435 | 94 | 79 | 97 | 92 | 50 | 50 |
| Långfristiga skulder | 7 261 | 5 845 | 7 828 | 8 645 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 478 | 1 693 | 1 209 | 803 | 10 535 | 13 849 | 5 827 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 174 | 7 632 | 9 116 | 9 545 | 10 627 | 13 899 | 5 877 |
| Ansvarsförbindelser | 17 039 | 17 039 | 15 039 | 11 739 | 8 839 | 4 539 | 661 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 195 granskade bolag ligger Ganni AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 13,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 10,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 14,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 26 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 12 personer, med säte i Stockholm.
Bolagets verksamhetsföremål ska vara att bedriva handel med kläder och därmed förenlig verksamet.
Styrelse & ledning
- Pierre-Alexandre Marc-Antonie De Lavallaz (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Jenny Marie Helbrink (f. 1983) Styrelseledamot
- Jonas Glyager (f. 1981) Styrelsesuppleant
- Johanna Almén (f. 1991) Delgivningsbar person
- Johanna Blom (f. 1985) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | GANNI A/S |
|---|---|
| Koncernmoder | GANNI A/S |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-05-16 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder (SNI 47711) |
| Adress | Norrlandsgatan 11, 111 43, Stockholm Besök: Norrlandsgatan 11, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |