starkabolag.se

Aktiebolag Södertälje

Gammelgårdens Hantverkare AB

66 sökningar

Omsättning 2025

2,2 mkr

+544,5 %
Rörelsemarginal

19,4 %

−11,9 p.e.
Soliditet

57,4 %

+14,4 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-03
Omsättning2 1853390153610
Rörelseresultat424106−220948
Årets resultat281107−173529
Eget kapital533252146319336
Balansomslutning1 051587160424712
Anställda00001
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-03
Nettoomsättning2 1853390153610
Personalkostnader652000243
Av- och nedskrivningar1218237493
Övriga externa kostnader992112970
Övriga rörelseposter, netto−998−194—−41−156
Rörelseresultat424106−220948
Ränteintäkter100——
Räntekostnader000311
Resultat efter finansiella poster424107−219637
Bokslutsdispositioner−8804600
Skatt550018
Årets resultat281107−173529

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-03
Anläggningstillgångar21325074531
Varulager311218000
Kortfristiga fordringar2412373226679
Kassa och bank4781007884103
Omsättningstillgångar1 030555109350181
Summa tillgångar1 051587160424712
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat20295269264257
Eget kapital533252146319336
Justerat eget kapital603252146356409
Obeskattade reserver88004692
Långfristiga skulder0000210
Kortfristiga skulder430335145974
Summa eget kapital och skulder1 051587160424712
Ställda säkerheter0000396

Verksamhet

Gammelgårdens Hantverkare AB omsatte 2,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 19,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 57,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 545 procent. Sätet finns i Södertälje.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget skall bedriva bygg- och markentreprenad, utföra åkeriverksamhet, schakt- och maskinarbeten, renhållnings- och transportarbeten. Företaget ska även att äga och förvalta fast egendom, äga och förvalta och förädla fastigheter samt bedriva handel med fastigheter och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Gammelgårdens Hantverkare AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Gammelgårdens Hantverkare AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Gammelgårdens Hantverkare AB (556882-5532)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Gammelgårdens Hantverkare AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2012-01-31
Bransch Mark- och grundarbeten (SNI 43120)
Adress
Rafémo 3, 153 92, Hölö
Besök: Rafémo 3, Hölö
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad