starkabolag.se

Aktiebolag Växjö

GALSSON TRANSPORT AB

120 sökningar

Omsättning 2025

7 mkr

−26,9 %
Rörelsemarginal

2,8 %

−4,7 p.e.
Soliditet

48,9 %

+10,3 p.e.
Anställda

5

−28,6 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning6 9769 54610 90313 25313 887
Rörelseresultat192710−388198297
Årets resultat187527−387172288
Eget kapital77558861447425
Balansomslutning1 7341 8061 4522 5282 702
Anställda5791116
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning6 9769 54610 90313 25313 887
Personalkostnader2 6093 3723 9074 7485 537
Av- och nedskrivningar66533948129
Övriga externa kostnader396540475440459
Övriga rörelseposter, netto−3 713−4 871−6 870−7 819−7 465
Rörelseresultat192710−388198297
Ränteintäkter010——
Räntekostnader0610510
Resultat efter finansiella poster191705−397193288
Bokslutsdispositioner46−1371000
Skatt50410210
Årets resultat187527−387172288

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar172238182161220
Kortfristiga fordringar8969471 1401 7051 708
Kassa och bank666621130662774
Omsättningstillgångar1 5621 5691 2702 3672 482
Summa tillgångar1 7341 8061 4522 5282 702
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat5381139822587
Eget kapital77558861447425
Justerat eget kapital84769761447425
Obeskattade reserver91137000
Långfristiga skulder00365777
Kortfristiga skulder8681 0811 3552 0242 200
Summa eget kapital och skulder1 7341 8061 4522 5282 702
Ställda säkerheter00618498

Verksamhet

GALSSON TRANSPORT AB omsatte 7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 2,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 48,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 27 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Växjö.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva lastbilsåkeri och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är GALSSON TRANSPORT AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av GALSSON TRANSPORT AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller GALSSON TRANSPORT AB (556826-0102)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

GALSSON TRANSPORT AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2010-11-17
Bransch Vägtransport, godstrafik (SNI 49410)
Adress
Strängsered 107, 523 91, Ulricehamn
Besök: Strängsered 107, Ulricehamn
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad