Aktiebolag Malmö
Galaxius Eats AB
33 sökningar
6,8 mkr
−18,4 %-13,5 %
+1,0 p.e.6,6 %
+3,5 p.e.6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 768 | 8 298 | 9 071 | 7 841 | 5 600 | 3 275 | 0 |
| Rörelseresultat | −915 | −1 201 | −908 | −1 739 | −2 515 | −2 502 | −277 |
| Årets resultat | −943 | −1 228 | −952 | −1 781 | −2 604 | −2 634 | −277 |
| Eget kapital | 131 | 74 | 202 | 154 | 435 | 239 | 73 |
| Balansomslutning | 1 971 | 2 342 | 2 725 | 2 981 | 3 534 | 4 218 | 2 068 |
| Anställda | 6 | 6 | 9 | 9 | 7 | 4 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 768 | 8 298 | 9 071 | 7 841 | 5 600 | 3 275 | 0 |
| Personalkostnader | 3 736 | 4 722 | 5 058 | 4 922 | 4 312 | 3 165 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 246 | 448 | 475 | 501 | 468 | 282 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 790 | 1 849 | 1 886 | 1 872 | 1 626 | 1 593 | 277 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 911 | −2 480 | −2 560 | −2 285 | −1 709 | −737 | — |
| Rörelseresultat | −915 | −1 201 | −908 | −1 739 | −2 515 | −2 502 | −277 |
| Räntekostnader | 28 | 28 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −943 | −1 228 | −952 | −1 781 | −2 604 | −2 634 | −277 |
| Årets resultat | −943 | −1 228 | −952 | −1 781 | −2 604 | −2 634 | −277 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 343 | 1 589 | 2 038 | 2 513 | 2 983 | 3 079 | 1 000 |
| Varulager | 186 | 174 | 226 | 211 | 168 | 168 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 278 | 297 | 146 | 139 | 71 | 40 | 406 |
| Kassa och bank | 164 | 282 | 315 | 118 | 311 | 931 | 662 |
| Omsättningstillgångar | 628 | 752 | 687 | 468 | 551 | 1 139 | 1 068 |
| Summa tillgångar | 1 971 | 2 342 | 2 725 | 2 981 | 3 534 | 4 218 | 2 068 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 24 | 152 | 104 | 385 | 0 | 23 | 300 |
| Eget kapital | 131 | 74 | 202 | 154 | 435 | 239 | 73 |
| Justerat eget kapital | 131 | 74 | 202 | 154 | 435 | 239 | 73 |
| Långfristiga skulder | 477 | 550 | 287 | 845 | 1 203 | 2 665 | 1 483 |
| Kortfristiga skulder | 1 363 | 1 718 | 2 236 | 1 982 | 1 896 | 1 314 | 512 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 971 | 2 342 | 2 725 | 2 981 | 3 534 | 4 218 | 2 068 |
| Ansvarsförbindelser | 10 500 | 9 500 | 8 400 | 7 400 | 5 900 | 3 100 | 300 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 527 granskade bolag ligger Galaxius Eats AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 6,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -13,5 procent, och soliditeten var låg — 6,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 18 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Malmö.
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Aaron Lee Mc Cann (f. 1975) Styrelseledamot
- Jonathan Luck (f. 1974) Styrelsesuppleant
- Magnus Arleborn (f. 1964) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Galaxius AB (556883-2769) |
|---|---|
| Koncernmoder | Galaxius AB (556883-2769) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-02-08 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Västergatan 8, 211 21, Malmö Besök: Västergatan 8, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |