Aktiebolag Gagnef
Gagnefshallen AB
189 sökningar
Omsättning 2025
86,2 mkr
+6,5 %Rörelsemarginal
6,2 %
−1,4 p.e.Soliditet
63,7 %
+1,2 p.e.Anställda
13
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 86 165 | 80 893 | 73 714 | 64 526 | 61 505 |
| Rörelseresultat | 5 319 | 6 130 | 4 895 | 3 929 | 4 274 |
| Årets resultat | 3 006 | 3 884 | 3 108 | 3 188 | 3 525 |
| Eget kapital | 7 520 | 6 714 | 3 230 | 3 323 | 10 935 |
| Balansomslutning | 16 387 | 14 174 | 8 280 | 8 523 | 16 669 |
| Anställda | 13 | 13 | 15 | 15 | 16 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 86 165 | 80 893 | 73 714 | 64 526 | 61 505 |
| Kostnad sålda varor | 72 859 | 67 542 | 60 012 | 52 123 | 48 968 |
| Bruttoresultat | 13 306 | 13 351 | 13 702 | 12 403 | 12 537 |
| Rörelseresultat | 5 319 | 6 130 | 4 895 | 3 929 | 4 274 |
| Ränteintäkter | 113 | 433 | 56 | — | — |
| Räntekostnader | 519 | 0 | 412 | 482 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 913 | 6 563 | 4 539 | 3 465 | 4 458 |
| Bokslutsdispositioner | −980 | −1 729 | −500 | 683 | 0 |
| Skatt | 927 | 950 | 931 | 961 | 933 |
| Årets resultat | 3 006 | 3 884 | 3 108 | 3 188 | 3 525 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 196 | 3 340 | 2 310 | 3 143 | 3 359 |
| Varulager | 1 879 | 1 801 | 1 699 | 1 750 | 1 554 |
| Kortfristiga fordringar | 675 | 705 | 516 | 481 | 437 |
| Kassa och bank | 10 637 | 8 328 | 3 755 | 3 149 | 11 319 |
| Omsättningstillgångar | 13 190 | 10 834 | 5 970 | 5 379 | 13 310 |
| Summa tillgångar | 16 387 | 14 174 | 8 280 | 8 523 | 16 669 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 394 | 2 710 | 2 | 15 | 7 290 |
| Eget kapital | 7 520 | 6 714 | 3 230 | 3 323 | 10 935 |
| Justerat eget kapital | 10 444 | 8 859 | 4 003 | 3 699 | 11 853 |
| Obeskattade reserver | 3 682 | 2 702 | 973 | 473 | 1 156 |
| Kortfristiga skulder | 5 185 | 4 758 | 4 077 | 4 727 | 4 578 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 387 | 14 174 | 8 280 | 8 523 | 16 669 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 25 | 25 | 25 |
Verksamhet
Med 86,2 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Gagnefshallen AB till den övre fjärdedelen bland branschens 4 216 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 6,2 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 63,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 13 personer och har sitt säte i Gagnef.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att som medlem i ICA-- förbundet bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror samt äga och förvalta värdepapper och annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Oskar Hane (f. 1987) Verkställande direktör
Styrelse
- Lisa Hane (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Oskar Hane (f. 1987) Styrelseledamot
- Pär Hane (f. 1959) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Thomas Nielsen (f. 1979) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-07-02 |
|---|---|
| Bransch | Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112) |
| Adress | Tyskensvägen 2, 785 30, Gagnef Besök: Tyskensvägen 2, Gagnef |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0241-61661 |