Aktiebolag Säter
GåFood AB
88 sökningar
Omsättning 2025
17,7 mkr
+7,6 %Rörelsemarginal
5,5 %
−1,7 p.e.Soliditet
58,9 %
+1,4 p.e.Anställda
10
+11,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 746 | 16 487 | 15 167 | 14 364 | 12 753 |
| Rörelseresultat | 981 | 1 187 | 520 | 782 | 571 |
| Årets resultat | 541 | 817 | 419 | 581 | 421 |
| Eget kapital | 1 271 | 1 430 | 1 113 | 1 194 | 1 012 |
| Balansomslutning | 4 202 | 4 142 | 3 510 | 3 579 | 3 427 |
| Anställda | 10 | 9 | 11 | 10 | 10 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 746 | 16 487 | 15 167 | 14 364 | 12 753 |
| Personalkostnader | 5 459 | 5 024 | 4 801 | 4 357 | 4 298 |
| Av- och nedskrivningar | 66 | 38 | 64 | 132 | 110 |
| Övriga externa kostnader | 2 643 | 2 419 | 2 154 | 1 918 | 1 868 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 597 | −7 819 | −7 628 | −7 175 | −5 906 |
| Rörelseresultat | 981 | 1 187 | 520 | 782 | 571 |
| Ränteintäkter | 29 | 49 | 28 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 010 | 1 235 | 546 | 784 | 571 |
| Bokslutsdispositioner | −320 | −195 | −5 | −42 | −40 |
| Skatt | 148 | 223 | 121 | 161 | 111 |
| Årets resultat | 541 | 817 | 419 | 581 | 421 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 644 | 69 | 107 | 201 | 199 |
| Varulager | 300 | 266 | 271 | 265 | 265 |
| Kortfristiga fordringar | 1 191 | 1 319 | 1 303 | 1 146 | 904 |
| Kassa och bank | 2 067 | 2 488 | 1 829 | 1 967 | 2 060 |
| Omsättningstillgångar | 3 557 | 4 073 | 3 403 | 3 378 | 3 228 |
| Summa tillgångar | 4 202 | 4 142 | 3 510 | 3 579 | 3 427 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 630 | 513 | 594 | 513 | 491 |
| Eget kapital | 1 271 | 1 430 | 1 113 | 1 194 | 1 012 |
| Justerat eget kapital | 2 475 | 2 380 | 1 909 | 1 986 | 1 770 |
| Obeskattade reserver | 1 517 | 1 197 | 1 002 | 997 | 955 |
| Kortfristiga skulder | 1 414 | 1 515 | 1 395 | 1 388 | 1 460 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 202 | 4 142 | 3 510 | 3 579 | 3 427 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte GåFood AB 17,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 504 tusen kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,5 procent, och soliditeten var hög — 58,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Säter.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva matlagnings- och cateringrörelse samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Holmberg (f. 1965) Styrelseledamot
- Magnus Bertilsson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mikael Ernström (f. 1965) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-10-02 |
|---|---|
| Bransch | Cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210) |
| Adress | Kvarnvägen 44, 781 62, Gustafs Besök: Kvarnvägen 44, Gustafs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |