Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar G-tek AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
G-tek AB minskade omsättningen med 0 procent senaste året. Medianen bland branschens 271 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 22,4 procent, mot branschmedianens 4,9 procent.
Soliditeten ligger på 71,3 procent — branschens median är 46,7 procent.
Bolaget har 38 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 14 | 254 | 94 % | |
| Värdeförändring | +81,0 % | 17 | 252 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,0 % | 155 | 271 | 43 % |
| Rörelsemarginal | 22,4 % | 4 | 271 | 99 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 % | 64 | 271 | 76 % |
| Soliditet | 71,3 % | 32 | 271 | 88 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 476 tkr | 88 | 271 | 68 % |
| Rörelseresultat per anställd | 777 tkr | 14 | 271 | 95 % |
| Nettoomsättning | 132 077 tkr | 20 | 271 | 93 % |
| Rörelseresultat | 29 531 tkr | 10 | 271 | 96 % |
| Antal anställda | 38 | 14 | 271 | 95 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 856 | 21 722 | 91 % | |
| Värdeförändring | +81,0 % | 2 892 | 21 337 | 86 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,0 % | 14 753 | 24 745 | 40 % |
| Rörelsemarginal | 22,4 % | 2 238 | 24 713 | 91 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 % | 7 979 | 24 754 | 68 % |
| Soliditet | 71,3 % | 3 956 | 24 706 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 476 tkr | 5 818 | 24 755 | 76 % |
| Rörelseresultat per anställd | 777 tkr | 2 034 | 24 755 | 92 % |
| Nettoomsättning | 132 077 tkr | 3 146 | 24 755 | 87 % |
| Rörelseresultat | 29 531 tkr | 1 162 | 24 755 | 95 % |
| Antal anställda | 38 | 3 330 | 24 755 | 87 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 027 | 78 068 | 94 % | |
| Värdeförändring | +81,0 % | 8 961 | 76 955 | 88 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,0 % | 52 221 | 87 561 | 40 % |
| Rörelsemarginal | 22,4 % | 6 921 | 87 479 | 92 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 % | 24 307 | 87 581 | 72 % |
| Soliditet | 71,3 % | 13 803 | 87 385 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 476 tkr | 19 039 | 87 582 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | 777 tkr | 5 882 | 87 582 | 93 % |
| Nettoomsättning | 132 077 tkr | 8 875 | 87 582 | 90 % |
| Rörelseresultat | 29 531 tkr | 2 977 | 87 582 | 97 % |
| Antal anställda | 38 | 9 372 | 87 582 | 89 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .