Aktiebolag Mölndal
G.T. Orthopaedics Aktiebolag
9 sökningar
662 tkr
+8,7 %68,0 %
−1,6 p.e.80,4 %
+2,9 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 662 | 609 | 503 | 226 |
| Rörelseresultat | 450 | 424 | 289 | 184 |
| Årets resultat | 361 | 339 | 232 | 146 |
| Eget kapital | 693 | 542 | 403 | 171 |
| Balansomslutning | 862 | 699 | 575 | 260 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 662 | 609 | 503 | 226 |
| Personalkostnader | 17 | 29 | 24 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 196 | 146 | 191 | 26 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −10 | — | — |
| Rörelseresultat | 450 | 424 | 289 | 184 |
| Ränteintäkter | 5 | 4 | 4 | — |
| Resultat efter finansiella poster | 455 | 427 | 292 | 184 |
| Skatt | 94 | 88 | 61 | 38 |
| Årets resultat | 361 | 339 | 232 | 146 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 286 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 98 | 141 | 2 |
| Kassa och bank | 551 | 601 | 434 | 258 |
| Omsättningstillgångar | 576 | 699 | 575 | 260 |
| Summa tillgångar | 862 | 699 | 575 | 260 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 307 | 178 | 146 | 0 |
| Eget kapital | 693 | 542 | 403 | 171 |
| Justerat eget kapital | 693 | 542 | 403 | 171 |
| Kortfristiga skulder | 169 | 157 | 172 | 89 |
| Summa eget kapital och skulder | 862 | 699 | 575 | 260 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 188 granskade bolag ligger G.T. Orthopaedics Aktiebolag i den övre halvan räknat på omsättning, med 662 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 68,0 procent, och soliditeten var hög — 80,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Mölndal.
Företaget bedriver medicinsk konsultverksamhet inom ortopediskt sjukvård både i öppen och sluten vård. Konsultverksamheten omfattar mottagningsverksamhet och ortopediska operationer.
Styrelse & ledning
- Georgios Tsikandylakis (f. 1978) Styrelseledamot
- Eirini Polymeri (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-07-21 |
|---|---|
| Bransch | Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102) |
| Adress | Eklanda Fält 12, 431 59, Mölndal Besök: Eklanda Fält 12, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |