Aktiebolag Partille
G-Svets AB
35 sökningar
Omsättning 2025
8,2 mkr
+159,3 %Rörelsemarginal
22,1 %
+7,0 p.e.Soliditet
65,0 %
+16,4 p.e.Anställda
8
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 182 | 3 155 | 691 | 939 | 765 |
| Rörelseresultat | 1 811 | 478 | −108 | 202 | 71 |
| Årets resultat | 1 080 | 403 | −128 | 134 | 26 |
| Eget kapital | 1 318 | 438 | 135 | 262 | 128 |
| Balansomslutning | 2 601 | 921 | 221 | 354 | 261 |
| Anställda | 8 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 182 | 3 155 | 691 | 939 | 765 |
| Personalkostnader | 5 034 | 1 831 | 353 | 361 | 350 |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 37 | 17 | 17 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 1 329 | 589 | 299 | 242 | 236 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −220 | −130 | −117 | −91 |
| Rörelseresultat | 1 811 | 478 | −108 | 202 | 71 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 6 | 2 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 806 | 476 | −109 | 201 | 69 |
| Bokslutsdispositioner | −442 | 0 | −19 | 0 | −12 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | −33 | −24 |
| Skatt | 283 | 73 | 0 | 35 | 7 |
| Årets resultat | 1 080 | 403 | −128 | 134 | 26 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 119 | 108 | 43 | 59 | 76 |
| Kortfristiga fordringar | 541 | 487 | 149 | 205 | 182 |
| Kassa och bank | 1 941 | 326 | 29 | 90 | 3 |
| Omsättningstillgångar | 2 482 | 813 | 178 | 295 | 185 |
| Summa tillgångar | 2 601 | 921 | 221 | 354 | 261 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 213 | 10 | 238 | 103 | 77 |
| Eget kapital | 1 318 | 438 | 135 | 262 | 128 |
| Justerat eget kapital | 1 691 | 448 | 144 | 272 | 138 |
| Obeskattade reserver | 470 | 12 | 11 | 12 | 12 |
| Långfristiga skulder | 47 | 71 | 0 | 0 | 11 |
| Kortfristiga skulder | 766 | 400 | 75 | 80 | 110 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 601 | 921 | 221 | 354 | 261 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte G-Svets AB 8,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 22,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 65,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 159 procent. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Partille.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Svetsarbete, rörmontage, licenssvets
Styrelse & ledning
Styrelse
- Goran Graovac (f. 1986) Styrelseledamot
- Jasmina Knezevic (f. 1971) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | G-Svets AB (559239-4240) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-01-29 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Nedre Furuskogsvägen 4 Lgh 1105, 433 35, Partille Besök: Nedre Furuskogsvägen 4 LGH 1105, Partille |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |