Aktiebolag Göteborg
G-BUD AB
46 sökningar
Omsättning 2025
3,7 mkr
−10,2 %Rörelsemarginal
1,7 %
+6,3 p.e.Soliditet
56,2 %
+12,9 p.e.Anställda
5
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 738 | 4 163 | 5 080 | 5 806 | 2 816 | 2 323 | 1 265 | 1 172 |
| Rörelseresultat | 64 | −191 | 10 | 348 | 178 | 145 | −5 | 122 |
| Årets resultat | 53 | −44 | 6 | 218 | 98 | 82 | −5 | 32 |
| Eget kapital | 490 | 436 | 480 | 475 | 257 | 159 | 77 | 82 |
| Balansomslutning | 872 | 1 008 | 1 406 | 1 493 | 1 664 | 983 | 712 | 584 |
| Anställda | 5 | 4 | 4 | 4 | 5 | 4 | 4 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 738 | 4 163 | 5 080 | 5 806 | 2 816 | 2 323 | 1 265 | 1 172 |
| Personalkostnader | 931 | 1 107 | 1 510 | 1 376 | 1 056 | 1 091 | 657 | 577 |
| Av- och nedskrivningar | 242 | 363 | 340 | 288 | 160 | 123 | 102 | 43 |
| Övriga externa kostnader | 2 545 | 2 870 | 3 172 | 3 763 | 1 218 | 148 | 85 | 44 |
| Övriga rörelseposter, netto | 44 | — | −48 | −31 | −204 | −816 | −426 | −386 |
| Rörelseresultat | 64 | −191 | 10 | 348 | 178 | 145 | −5 | 122 |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 1 | 5 | 8 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 62 | −193 | 9 | 343 | 170 | 143 | −6 | 121 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 149 | 0 | −69 | −45 | −36 | 0 | −80 |
| Skatt | 9 | 0 | 4 | 57 | 28 | 26 | −2 | 10 |
| Årets resultat | 53 | −44 | 6 | 218 | 98 | 82 | −5 | 32 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 765 | 1 006 | 1 215 | 1 152 | 1 440 | 874 | 610 | 448 |
| Kortfristiga fordringar | 83 | 0 | 141 | 222 | 146 | 78 | 78 | 68 |
| Kassa och bank | 24 | 2 | 50 | 119 | 78 | 31 | 24 | 67 |
| Omsättningstillgångar | 107 | 2 | 192 | 341 | 224 | 109 | 102 | 135 |
| Summa tillgångar | 872 | 1 008 | 1 406 | 1 493 | 1 664 | 983 | 712 | 584 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 387 | 430 | 424 | 207 | 109 | 27 | 32 | 0 |
| Eget kapital | 490 | 436 | 480 | 475 | 257 | 159 | 77 | 82 |
| Justerat eget kapital | 586 | 532 | 694 | 689 | 417 | 284 | 173 | 178 |
| Obeskattade reserver | 121 | 121 | 270 | 270 | 202 | 157 | 121 | 121 |
| Långfristiga skulder | 97 | 282 | 470 | 554 | 910 | 513 | 365 | 495 |
| Kortfristiga skulder | 164 | 169 | 186 | 194 | 295 | 154 | 149 | −114 |
| Summa eget kapital och skulder | 872 | 1 008 | 1 406 | 1 493 | 1 664 | 983 | 712 | 584 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 468 bolag som granskas inom samma bransch hamnar G-BUD AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 3,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,7 procent, och soliditeten var hög — 56,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska beriva budtransporter med gods, taxiverksamhet med person- och budtransporter, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Abdi Abdullahi Warsame (f. 1983) Styrelseledamot
- Mahamud Mahamed (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-08-12 |
|---|---|
| Bransch | Passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330) |
| Adress | Sandspåret. 43 Angered, 424 31, Angered Besök: Sandspåret 43, Angered |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |