Aktiebolag Stockholm
Fury Studios AB
43 sökningar
7,1 mkr
+106,7 %-1,0 %
+20,3 p.e.41,4 %
+23,8 p.e.5
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 055 | 3 413 | 2 194 | 3 157 | 3 225 |
| Rörelseresultat | −70 | −725 | −99 | 51 | 1 216 |
| Årets resultat | −69 | −725 | −97 | 40 | −1 |
| Eget kapital | 748 | 167 | 17 | 64 | 24 |
| Balansomslutning | 1 805 | 949 | 368 | 269 | 1 875 |
| Anställda | 5 | 4 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 055 | 3 413 | 2 194 | 3 157 | 3 225 |
| Personalkostnader | 4 607 | 2 639 | 2 048 | 2 151 | 1 667 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 493 | 1 441 | 238 | 955 | 343 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −53 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −70 | −725 | −99 | 51 | 1 216 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −69 | −725 | −97 | 51 | 1 216 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 216 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 11 | 1 |
| Årets resultat | −69 | −725 | −97 | 40 | −1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 10 | 15 | 20 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 499 | 598 | 295 | 0 | 729 |
| Kassa och bank | 296 | 336 | 53 | 269 | 1 146 |
| Omsättningstillgångar | 1 795 | 934 | 348 | 269 | 1 875 |
| Summa tillgångar | 1 805 | 949 | 368 | 269 | 1 875 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 142 | −8 | 89 | −1 | 0 |
| Eget kapital | 748 | 167 | 17 | 64 | 24 |
| Justerat eget kapital | 748 | 167 | 17 | 64 | 24 |
| Kortfristiga skulder | 1 057 | 782 | 351 | 205 | 3 067 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 805 | 949 | 368 | 269 | 1 875 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 877 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Fury Studios AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 7,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -1,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 41,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 107 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall utföra spelutveckling och konsulterande verksamhet inom dataspelsbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Cecilia Bäckman (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Mattias Miksche (f. 1968) Styrelseledamot
- Juliette Auverny-Bennetot (f. 1981) Styrelsesuppleant
- Nikolina Joona (f. 1987) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Combined Effect AB (559320-9728) |
|---|---|
| Koncernmoder | Furious TopCo AB (559320-9744) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-03-04 |
|---|---|
| Bransch | Utgivning av datorspel (SNI 58210) |
| Adress | Högbergsgatan 44, 118 26, Stockholm Besök: Högbergsgatan 44, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |