Aktiebolag Skara
Furuskogens Måleri AB
29 sökningar
1,5 mkr
+21,0 %5,2 %
+5,0 p.e.58,7 %
+9,6 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 450 | 1 198 | 1 063 | 1 240 | 2 082 | 809 |
| Rörelseresultat | 76 | 3 | 190 | −374 | 405 | 16 |
| Årets resultat | 68 | 2 | 189 | −275 | 238 | 12 |
| Eget kapital | 284 | 217 | 214 | 26 | 301 | 62 |
| Balansomslutning | 484 | 442 | 450 | 323 | 752 | 154 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 5 | 4 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 450 | 1 198 | 1 063 | 1 240 | 2 082 | 809 |
| Personalkostnader | 665 | 451 | 442 | 1 301 | 1 231 | 349 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 32 | 27 | 20 | 20 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 353 | 427 | 318 | 247 | 380 | 230 |
| Övriga rörelseposter, netto | −325 | −285 | −86 | −46 | −46 | −207 |
| Rörelseresultat | 76 | 3 | 190 | −374 | 405 | 16 |
| Ränteintäkter | 1 | 5 | 3 | — | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 5 | 4 | 3 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 70 | 2 | 189 | −377 | 403 | 16 |
| Bokslutsdispositioner | −2 | 0 | 0 | 102 | −102 | 0 |
| Skatt | 1 | 0 | 0 | 0 | 63 | 4 |
| Årets resultat | 68 | 2 | 189 | −275 | 238 | 12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 51 | 76 | 93 | 70 | 113 | 77 |
| Kortfristiga fordringar | 152 | 113 | 98 | 167 | 577 | 25 |
| Kassa och bank | 281 | 253 | 259 | 86 | 62 | 52 |
| Omsättningstillgångar | 433 | 366 | 357 | 253 | 639 | 78 |
| Summa tillgångar | 484 | 442 | 450 | 323 | 752 | 154 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 166 | 165 | −25 | 251 | 13 | 0 |
| Eget kapital | 284 | 217 | 214 | 26 | 301 | 62 |
| Justerat eget kapital | 286 | 217 | 214 | 26 | 382 | 62 |
| Obeskattade reserver | 2 | 0 | 0 | 0 | 102 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 8 | 18 | 26 | 35 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 198 | 217 | 218 | 271 | 314 | 92 |
| Summa eget kapital och skulder | 484 | 442 | 450 | 323 | 752 | 154 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 636 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Furuskogens Måleri AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,2 procent, och soliditeten var hög — 58,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Skara.
Allt inom måleri & färgsättning
Styrelse & ledning
- Tobias Andersson (f. 1984) Styrelseledamot
- Andreas Andersson (f. 1990) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-10-03 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Valhallagatan 21B, 532 34, Skara Besök: Valhallagatan 21 B, Skara |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |