Aktiebolag Stockholm 138 sökningar
Funera AB
Begravningsverksamhet
7,3 mkr
−4,8 %-21,0 %
−27,5 p.e.-6,5 %
−12,9 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 288 | 7 653 | 8 033 | 11 089 | 13 531 | 13 169 | 15 500 | 16 244 |
| Rörelseresultat | −1 534 | 493 | −169 | 684 | 2 259 | −829 | 1 009 | −12 488 |
| Årets resultat | −1 797 | 468 | −418 | 405 | 1 548 | −1 935 | 247 | −13 602 |
| Eget kapital | −1 227 | 570 | 102 | 520 | 114 | −1 434 | 501 | −1 450 |
| Balansomslutning | 18 956 | 8 862 | 10 299 | 21 823 | 8 509 | 7 472 | 8 376 | 7 798 |
| Anställda | 4 | 4 | 5 | 5 | 7 | 7 | 8 | 19 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 288 | 7 653 | 8 033 | 11 089 | 13 531 | 13 169 | 15 500 | 16 244 |
| Personalkostnader | 1 624 | 1 528 | 1 839 | 2 036 | 3 096 | 3 307 | 3 571 | 10 442 |
| Av- och nedskrivningar | 171 | 141 | 51 | 162 | 197 | 286 | 405 | 501 |
| Övriga externa kostnader | 4 242 | 2 446 | 3 851 | 4 237 | 4 931 | 5 886 | 7 580 | 9 731 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 785 | −3 045 | −2 461 | −3 970 | −3 048 | −4 519 | −2 935 | −8 058 |
| Rörelseresultat | −1 534 | 493 | −169 | 684 | 2 259 | −829 | 1 009 | −12 488 |
| Ränteintäkter | 303 | 121 | 34 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 290 | 135 | 134 | 168 | 224 | 621 | 150 | 188 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 520 | 479 | −308 | 578 | 2 035 | −1 450 | 279 | −15 571 |
| Skatt | 276 | 10 | 110 | 173 | 487 | 485 | 32 | −1 969 |
| Årets resultat | −1 797 | 468 | −418 | 405 | 1 548 | −1 935 | 247 | −13 602 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 629 | 1 076 | 1 228 | 1 399 | 1 733 | 2 751 | 4 057 | 4 985 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 62 | 64 |
| Kortfristiga fordringar | 4 371 | 6 208 | 5 695 | 5 691 | 6 078 | 3 129 | 3 905 | 2 264 |
| Kassa och bank | 12 880 | 1 578 | 3 376 | 14 733 | 698 | 1 576 | 353 | 484 |
| Omsättningstillgångar | 18 327 | 7 786 | 9 071 | 20 424 | 6 776 | 4 721 | 4 319 | 2 812 |
| Summa tillgångar | 18 956 | 8 862 | 10 299 | 21 823 | 8 509 | 7 472 | 8 376 | 7 798 |
| Aktiekapital | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 258 | 448 | 233 |
| Balanserat resultat | −28 233 | −28 701 | −28 283 | −28 688 | −30 237 | −28 534 | −29 812 | −16 290 |
| Eget kapital | −1 227 | 570 | 102 | 520 | 114 | −1 434 | 501 | −1 450 |
| Justerat eget kapital | −1 227 | 570 | 102 | 520 | 114 | −1 434 | 501 | −1 450 |
| Långfristiga skulder | 863 | 1 023 | 1 183 | 1 363 | 1 663 | 2 344 | 2 650 | 2 779 |
| Kortfristiga skulder | 19 320 | 7 269 | 9 014 | 19 940 | 6 732 | 6 562 | 5 225 | 6 469 |
| Summa eget kapital och skulder | 18 956 | 8 862 | 10 299 | 21 823 | 8 509 | 7 472 | 8 376 | 7 798 |
| Ställda säkerheter | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 902 | 2 397 | 2 270 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 395 granskade bolag ligger Funera AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 7,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -21,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -6,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall erbjuda fysiska och elektroniska sällanköpstjänster och sällanköpsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Dennis Jillvert (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Lars Göran Manuel Stålhös (f. 1987) Styrelseledamot
- Charlotte Johannesson Wistrand (f. 1968) Styrelsesuppleant
- Lars Jäderström (f. 1966) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-08-08 |
|---|---|
| Adress | Box 295, 116 74, Stockholm Besök: Box 295, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |