starkabolag.se

Aktiebolag Uppsala

Fullpoint AB

62 sökningar

Omsättning 2025

1,5 mkr

−4,5 %
Rörelsemarginal

27,2 %

−3,9 p.e.
Soliditet

85,4 %

−0,3 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning1 4901 5611 1561 589961
Rörelseresultat405485163574119
Årets resultat31031016532970
Eget kapital626716707742413
Balansomslutning1 0461 1361 1021 097899
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning1 4901 5611 1561 589961
Personalkostnader928916855824683
Övriga externa kostnader158161137191159
Rörelseresultat405485163574119
Ränteintäkter3168——
Räntekostnader2460130
Resultat efter finansiella poster406455236562119
Bokslutsdispositioner−12−50−44−144−30
Skatt8495278919
Årets resultat31031016532970

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar2829751124
Kortfristiga fordringar139248305256254
Kassa och bank879859722830621
Omsättningstillgångar1 0191 1071 0271 086876
Summa tillgångar1 0461 1361 1021 097899
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat266356492363293
Eget kapital626716707742413
Justerat eget kapital894974925925482
Obeskattade reserver33732527523187
Kortfristiga skulder8395120124399
Summa eget kapital och skulder1 0461 1361 1021 097899

Verksamhet

Fullpoint AB omsatte 1,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 928 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 27,2 procent, och soliditeten var hög — 85,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Uppsala.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom projektledning, verksamhetsutveckling och marknadsföring, kommunikation samt fotografi, musik, media, film, författande och kostrådgivning. Företaget bedriver också värdepappershandel och handel med fastigheter, bostadsrätter samt uthyrning av sådana.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Fullpoint AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Fullpoint AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Fullpoint AB (559046-0316)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Fullpoint AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-01-07
Bransch Datakonsultverksamhet (SNI 62201)
Adress
Vattgårdsvägen 5, 743 34, Storvreta
Besök: Vattgårdsvägen 5, Storvreta
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad