Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar FT Technologies AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
FT Technologies AB ökade omsättningen med 24 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 314 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 0,7 procent, mot branschmedianens 6,7 procent.
Soliditeten ligger på 22,3 procent — branschens median är 45,4 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Datakonsultverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +24,1 % | 245 | 1 314 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 0,7 % | 1 002 | 1 312 | 24 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 % | 774 | 1 314 | 41 % |
| Soliditet | 22,3 % | 1 067 | 1 306 | 18 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 038 tkr | 1 207 | 1 314 | 8 % |
| Rörelseresultat per anställd | 7 tkr | 1 017 | 1 314 | 23 % |
| Nettoomsättning | 9 338 tkr | 978 | 1 314 | 26 % |
| Rörelseresultat | 62 tkr | 1 025 | 1 314 | 22 % |
| Antal anställda | 9 | 716 | 1 314 | 46 % |
Hallands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +24,1 % | 385 | 2 867 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 0,7 % | 2 285 | 2 862 | 20 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 % | 1 489 | 2 867 | 48 % |
| Soliditet | 22,3 % | 2 438 | 2 860 | 15 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 038 tkr | 2 564 | 2 867 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | 7 tkr | 2 342 | 2 867 | 18 % |
| Nettoomsättning | 9 338 tkr | 1 979 | 2 867 | 31 % |
| Rörelseresultat | 62 tkr | 2 321 | 2 867 | 19 % |
| Antal anställda | 9 | 1 106 | 2 867 | 61 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +24,1 % | 12 839 | 87 561 | 85 % |
| Rörelsemarginal | 0,7 % | 66 499 | 87 479 | 24 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 % | 44 621 | 87 581 | 49 % |
| Soliditet | 22,3 % | 71 933 | 87 385 | 18 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 038 tkr | 75 876 | 87 582 | 13 % |
| Rörelseresultat per anställd | 7 tkr | 67 840 | 87 582 | 23 % |
| Nettoomsättning | 9 338 tkr | 60 822 | 87 582 | 31 % |
| Rörelseresultat | 62 tkr | 67 336 | 87 582 | 23 % |
| Antal anställda | 9 | 37 404 | 87 582 | 57 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .