Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Fructus Data Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Fructus Data Aktiebolag minskade omsättningen med 0 procent senaste året. Medianen bland branschens 360 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 28,7 procent, mot branschmedianens 4,2 procent.
Soliditeten ligger på 61,5 procent — branschens median är 42,5 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara, samt annan kontorsutrustning
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 106 | 324 | 67 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 163 | 321 | 49 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,1 % | 215 | 360 | 40 % |
| Rörelsemarginal | 28,7 % | 8 | 360 | 98 % |
| Avkastning på eget kapital | 52,2 % | 59 | 360 | 84 % |
| Soliditet | 61,5 % | 76 | 360 | 79 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 251 tkr | 106 | 360 | 71 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 506 tkr | 14 | 360 | 96 % |
| Nettoomsättning | 31 507 tkr | 203 | 360 | 44 % |
| Rörelseresultat | 9 034 tkr | 71 | 360 | 80 % |
| Antal anställda | 6 | 233 | 360 | 35 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 726 | 21 786 | 78 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 10 501 | 21 398 | 51 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,1 % | 14 769 | 24 743 | 40 % |
| Rörelsemarginal | 28,7 % | 1 247 | 24 710 | 95 % |
| Avkastning på eget kapital | 52,2 % | 3 962 | 24 752 | 84 % |
| Soliditet | 61,5 % | 6 832 | 24 704 | 72 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 251 tkr | 3 451 | 24 753 | 86 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 506 tkr | 867 | 24 753 | 96 % |
| Nettoomsättning | 31 507 tkr | 8 914 | 24 753 | 64 % |
| Rörelseresultat | 9 034 tkr | 2 985 | 24 753 | 88 % |
| Antal anställda | 6 | 15 408 | 24 753 | 38 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 14 703 | 78 286 | 81 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 39 015 | 77 169 | 49 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,1 % | 52 297 | 87 562 | 40 % |
| Rörelsemarginal | 28,7 % | 3 542 | 87 475 | 96 % |
| Avkastning på eget kapital | 52,2 % | 10 563 | 87 581 | 88 % |
| Soliditet | 61,5 % | 24 310 | 87 381 | 72 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 251 tkr | 10 247 | 87 582 | 88 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 506 tkr | 2 228 | 87 582 | 97 % |
| Nettoomsättning | 31 507 tkr | 27 693 | 87 582 | 68 % |
| Rörelseresultat | 9 034 tkr | 8 464 | 87 582 | 90 % |
| Antal anställda | 6 | 51 164 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .