Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Frontic AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Frontic AB ökade omsättningen med 19 procent senaste året. Medianen bland branschens 87 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 18,4 procent, mot branschmedianens 6,8 procent.
Soliditeten ligger på 87,8 procent — branschens median är 46,9 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Annan rengöring
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 14 | 80 | 83 % | |
| Värdeförändring | +31,0 % | 22 | 79 | 72 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,9 % | 20 | 87 | 77 % |
| Rörelsemarginal | 18,4 % | 12 | 87 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 % | 33 | 87 | 62 % |
| Soliditet | 87,8 % | 2 | 87 | 98 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 082 tkr | 27 | 87 | 69 % |
| Rörelseresultat per anställd | 382 tkr | 15 | 87 | 83 % |
| Nettoomsättning | 18 737 tkr | 32 | 87 | 63 % |
| Rörelseresultat | 3 439 tkr | 17 | 87 | 80 % |
| Antal anställda | 9 | 35 | 87 | 60 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 585 | 13 437 | 81 % | |
| Värdeförändring | +31,0 % | 3 812 | 13 246 | 71 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,9 % | 2 786 | 15 005 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 18,4 % | 1 794 | 14 992 | 88 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 % | 6 002 | 15 010 | 60 % |
| Soliditet | 87,8 % | 455 | 14 970 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 082 tkr | 6 772 | 15 010 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | 382 tkr | 2 702 | 15 010 | 82 % |
| Nettoomsättning | 18 737 tkr | 6 959 | 15 010 | 54 % |
| Rörelseresultat | 3 439 tkr | 3 291 | 15 010 | 78 % |
| Antal anställda | 9 | 6 429 | 15 010 | 57 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 14 147 | 78 066 | 82 % | |
| Värdeförändring | +31,0 % | 22 781 | 76 952 | 70 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,9 % | 16 692 | 87 565 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 18,4 % | 10 583 | 87 484 | 88 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 % | 35 114 | 87 585 | 60 % |
| Soliditet | 87,8 % | 2 513 | 87 398 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 082 tkr | 38 565 | 87 586 | 56 % |
| Rörelseresultat per anställd | 382 tkr | 15 177 | 87 586 | 83 % |
| Nettoomsättning | 18 737 tkr | 39 655 | 87 586 | 55 % |
| Rörelseresultat | 3 439 tkr | 18 780 | 87 586 | 79 % |
| Antal anställda | 9 | 37 406 | 87 586 | 57 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .