starkabolag.se

Aktiebolag Mark

Fritsla Blomsterservice AB

197 sökningar

Omsättning 2025

9,8 mkr

+0,5 %
Rörelsemarginal

2,8 %

+0,8 p.e.
Soliditet

43,6 %

+3,6 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Omsättning9 7519 7049 1869 2747 462
Rörelseresultat2711891282953
Årets resultat2491663213965
Eget kapital490441445284415
Balansomslutning1 2541 3521 1811 2001 419
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Nettoomsättning9 7519 7049 1869 2747 462
Personalkostnader1 1621 2431 111972958
Av- och nedskrivningar5760514128
Övriga externa kostnader926916881906724
Övriga rörelseposter, netto−7 335−7 296−7 015−7 326−5 699
Rörelseresultat2711891282953
Ränteintäkter01239——
Räntekostnader104578
Resultat efter finansiella poster2611853622246
Bokslutsdispositioner5427−163138
Skatt6646251419
Årets resultat2491663213965

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Anläggningstillgångar136182137368382
Varulager4751475774
Kortfristiga fordringar759784651717909
Kassa och bank3123353465855
Omsättningstillgångar1 1181 1701 0448321 037
Summa tillgångar1 2541 3521 1811 2001 419
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat1211554125230
Eget kapital490441445284415
Justerat eget kapital547541566393548
Obeskattade reserver72126152137167
Långfristiga skulder5778312081
Kortfristiga skulder635707581659756
Summa eget kapital och skulder1 2541 3521 1811 2001 419
Ställda säkerheter350350350350350

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Fritsla Blomsterservice AB 9,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,8 procent, och soliditeten var god — 43,6 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Mark.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med blommor samt att förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Fritsla Blomsterservice AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Fritsla Blomsterservice AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Fritsla Blomsterservice AB (556544-0111)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Fritsla Blomsterservice AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1997-07-14
Bransch Detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel (SNI 47761)
Adress
Skogsrydsvägen 81, 506 49, Borås
Besök: Skogsrydsvägen 81, Borås
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad