Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Frisport AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Frisport AB ökade omsättningen med 15 procent senaste året. Medianen bland branschens 188 jämförbara bolag är 7 procent.
Rörelsemarginalen är 6,5 procent, mot branschmedianens 3,5 procent.
Soliditeten ligger på 90,1 procent — branschens median är 49,7 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Partihandel med sport- och fritidsartiklar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 45 | 156 | 71 % | |
| Värdeförändring | −2,0 % | 112 | 154 | 27 % |
| Tillväxt i omsättning | +14,9 % | 57 | 188 | 70 % |
| Rörelsemarginal | 6,5 % | 70 | 188 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,8 % | 85 | 188 | 55 % |
| Soliditet | 90,1 % | 10 | 188 | 95 % |
| Nettoomsättning per anställd | 14 377 tkr | 15 | 188 | 92 % |
| Rörelseresultat per anställd | 929 tkr | 14 | 188 | 93 % |
| Nettoomsättning | 57 506 tkr | 71 | 188 | 62 % |
| Rörelseresultat | 3 714 tkr | 54 | 188 | 71 % |
| Antal anställda | 4 | 129 | 188 | 31 % |
Dalarnas län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 278 | 2 138 | 87 % | |
| Värdeförändring | −2,0 % | 1 358 | 2 108 | 36 % |
| Tillväxt i omsättning | +14,9 % | 515 | 2 342 | 78 % |
| Rörelsemarginal | 6,5 % | 1 062 | 2 341 | 55 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,8 % | 1 315 | 2 342 | 44 % |
| Soliditet | 90,1 % | 36 | 2 337 | 98 % |
| Nettoomsättning per anställd | 14 377 tkr | 32 | 2 342 | 99 % |
| Rörelseresultat per anställd | 929 tkr | 78 | 2 342 | 97 % |
| Nettoomsättning | 57 506 tkr | 372 | 2 342 | 84 % |
| Rörelseresultat | 3 714 tkr | 409 | 2 342 | 83 % |
| Antal anställda | 4 | 1 724 | 2 342 | 26 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 13 760 | 78 286 | 82 % | |
| Värdeförändring | −2,0 % | 48 799 | 77 169 | 37 % |
| Tillväxt i omsättning | +14,9 % | 20 745 | 87 562 | 76 % |
| Rörelsemarginal | 6,5 % | 38 194 | 87 475 | 56 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,8 % | 48 350 | 87 581 | 45 % |
| Soliditet | 90,1 % | 1 722 | 87 381 | 98 % |
| Nettoomsättning per anställd | 14 377 tkr | 2 147 | 87 582 | 98 % |
| Rörelseresultat per anställd | 929 tkr | 4 481 | 87 582 | 95 % |
| Nettoomsättning | 57 506 tkr | 17 556 | 87 582 | 80 % |
| Rörelseresultat | 3 714 tkr | 17 750 | 87 582 | 80 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .