Aktiebolag Göteborg
Frisör Ulrika Nilverius AB
53 sökningar
971 tkr
+6,2 %3,9 %
−0,5 p.e.31,0 %
+2,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 971 | 914 | 915 | 885 | 834 | 860 | 958 | 942 |
| Rörelseresultat | 38 | 40 | 47 | 17 | −26 | 18 | 210 | −3 |
| Årets resultat | 28 | 33 | 40 | −64 | −26 | 14 | 188 | 172 |
| Eget kapital | 153 | 125 | 93 | 53 | 52 | 78 | 410 | 222 |
| Balansomslutning | 494 | 433 | 442 | 433 | 502 | 643 | 681 | 440 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 971 | 914 | 915 | 885 | 834 | 860 | 958 | 942 |
| Personalkostnader | 656 | 615 | 605 | 606 | 604 | 593 | 621 | 572 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 107 |
| Övriga externa kostnader | 174 | 147 | 161 | 161 | 148 | 152 | 149 | 156 |
| Övriga rörelseposter, netto | −103 | −112 | −102 | −101 | −108 | −97 | 22 | −110 |
| Rörelseresultat | 38 | 40 | 47 | 17 | −26 | 18 | 210 | −3 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 39 | 41 | 47 | −64 | −26 | 17 | 210 | 194 |
| Skatt | 11 | 8 | 8 | 0 | 0 | 4 | 22 | 23 |
| Årets resultat | 28 | 33 | 40 | −64 | −26 | 14 | 188 | 172 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 107 | 107 | 107 | 0 |
| Varulager | 19 | 21 | 23 | 26 | 29 | 31 | 42 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 251 | 248 | 280 | 263 | 231 | 240 | 218 | 203 |
| Kassa och bank | 224 | 164 | 139 | 144 | 135 | 265 | 314 | 237 |
| Omsättningstillgångar | 494 | 433 | 442 | 433 | 396 | 536 | 574 | 440 |
| Summa tillgångar | 494 | 433 | 442 | 433 | 502 | 643 | 681 | 440 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 75 | 42 | −62 | 67 | 28 | 14 | 172 | 0 |
| Eget kapital | 153 | 125 | 93 | 53 | 52 | 78 | 410 | 222 |
| Justerat eget kapital | 153 | 125 | 93 | 53 | 52 | 78 | 410 | 222 |
| Kortfristiga skulder | 341 | 308 | 349 | 380 | 450 | 565 | 271 | 218 |
| Summa eget kapital och skulder | 494 | 433 | 442 | 433 | 502 | 643 | 681 | 440 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 984 granskade bolag ligger Frisör Ulrika Nilverius AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 971 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,9 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 31,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Göteborg.
Föremålet för bolagets verksamhet är bedriva frisörsalong med försäljning av verktyg, tillbehör, och produkter inom frisörbranschen samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ulrika Nilverius (f. 1969) Styrelseledamot
- Christian Nilverius (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-28 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Igelkottstigen 13b, 436 50, Hovås Besök: Igelkottstigen 13 B, Hovås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |