Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Frimurarholmen AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Frimurarholmen AB ökade omsättningen med 6 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 19,3 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 9,0 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 12 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 656 | 5 019 | 87 % | |
| Värdeförändring | +111,0 % | 617 | 4 909 | 87 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,7 % | 2 190 | 5 658 | 61 % |
| Rörelsemarginal | 19,3 % | 538 | 5 655 | 90 % |
| Avkastning på eget kapital | −12,9 % | 5 028 | 5 658 | 11 % |
| Soliditet | 9,0 % | 5 343 | 5 645 | 5 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 092 tkr | 44 | 5 658 | 99 % |
| Rörelseresultat per anställd | 596 tkr | 79 | 5 658 | 99 % |
| Nettoomsättning | 37 101 tkr | 279 | 5 658 | 95 % |
| Rörelseresultat | 7 156 tkr | 119 | 5 658 | 98 % |
| Antal anställda | 12 | 1 094 | 5 658 | 81 % |
Örebro län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 915 | 2 027 | 55 % | |
| Värdeförändring | +111,0 % | 128 | 2 006 | 94 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,7 % | 958 | 2 233 | 57 % |
| Rörelsemarginal | 19,3 % | 236 | 2 232 | 89 % |
| Avkastning på eget kapital | −12,9 % | 2 047 | 2 233 | 8 % |
| Soliditet | 9,0 % | 2 120 | 2 229 | 5 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 092 tkr | 577 | 2 233 | 74 % |
| Rörelseresultat per anställd | 596 tkr | 232 | 2 233 | 90 % |
| Nettoomsättning | 37 101 tkr | 608 | 2 233 | 73 % |
| Rörelseresultat | 7 156 tkr | 254 | 2 233 | 89 % |
| Antal anställda | 12 | 715 | 2 233 | 68 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 34 078 | 78 286 | 56 % | |
| Värdeförändring | +111,0 % | 6 072 | 77 169 | 92 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,7 % | 36 914 | 87 562 | 58 % |
| Rörelsemarginal | 19,3 % | 9 579 | 87 475 | 89 % |
| Avkastning på eget kapital | −12,9 % | 78 913 | 87 581 | 10 % |
| Soliditet | 9,0 % | 82 851 | 87 381 | 5 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 092 tkr | 22 363 | 87 582 | 74 % |
| Rörelseresultat per anställd | 596 tkr | 8 568 | 87 582 | 90 % |
| Nettoomsättning | 37 101 tkr | 24 654 | 87 582 | 72 % |
| Rörelseresultat | 7 156 tkr | 10 364 | 87 582 | 88 % |
| Antal anställda | 12 | 29 294 | 87 582 | 67 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .