Aktiebolag Stockholm
Freudenthal Vallingdal Aktiebolag
138 sökningar
Omsättning 2024
5 tkr
Rörelsemarginal
-2040,0 %
Soliditet
15,4 %
−12,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 | 0 | 0 | 166 | 370 | 157 | 90 |
| Rörelseresultat | −102 | 0 | 0 | 12 | 217 | −3 | −4 |
| Årets resultat | −101 | 0 | 0 | 10 | 191 | −3 | −3 |
| Eget kapital | 96 | 197 | 348 | 355 | 345 | 154 | 157 |
| Balansomslutning | 622 | 715 | 853 | 888 | 1 005 | 885 | 835 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 | 0 | 0 | 166 | 370 | 157 | 90 |
| Personalkostnader | 2 | 2 | 0 | 9 | 0 | 10 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 43 | 0 | 43 | 39 | 39 | 39 |
| Övriga externa kostnader | 62 | 105 | 0 | 97 | 112 | 110 | 94 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −5 | −2 | −1 | 40 |
| Rörelseresultat | −102 | 0 | 0 | 12 | 217 | −3 | −4 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −101 | 0 | 0 | 11 | 216 | −3 | −5 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 1 | 25 | 0 | −2 |
| Årets resultat | −101 | 0 | 0 | 10 | 191 | −3 | −3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 354 | 397 | 440 | 483 | 430 | 469 | 507 |
| Varulager | 162 | 162 | 162 | 95 | 95 | 95 | 95 |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 46 | 24 | 24 | 0 | 137 | 28 |
| Kassa och bank | 75 | 110 | 227 | 286 | 480 | 185 | 205 |
| Omsättningstillgångar | 268 | 318 | 413 | 405 | 575 | 417 | 328 |
| Summa tillgångar | 622 | 715 | 853 | 888 | 1 005 | 885 | 835 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 77 | 228 | 235 | 225 | 34 | 37 | 40 |
| Eget kapital | 96 | 197 | 348 | 355 | 345 | 154 | 157 |
| Justerat eget kapital | 96 | 197 | 348 | 355 | 345 | 154 | 157 |
| Långfristiga skulder | 518 | 518 | 503 | 533 | 588 | 726 | 668 |
| Kortfristiga skulder | 8 | 0 | 2 | 0 | 72 | 5 | 10 |
| Summa eget kapital och skulder | 622 | 715 | 853 | 888 | 1 005 | 885 | 835 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 955 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Freudenthal Vallingdal Aktiebolag i det nedre skiktet sett till omsättning, med 5 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2040,0 procent, och soliditeten var måttlig — 15,4 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall biträda bild- och filmkonstnärer med produktion, utställning och försäljning av bildkonstverk och filmer samt utfö- ra konsulterande kulturell uppdragsverksamhet samt därmed förenli- ga verksamheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Solveig Birgitta Freudenthal (f. 1941) Styrelseledamot
- John Alexander Freudenthal (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-07-07 |
|---|---|
| Bransch | Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390) |
| Adress | Baldersgatan 10 B, 114 27, Stockholm Besök: Baldersgatan 10 B, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7918108 |