Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Frembergs Bygg AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Frembergs Bygg AB minskade omsättningen med 37 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 413 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 25,3 procent, mot branschmedianens 4,0 procent.
Soliditeten ligger på 54,2 procent — branschens median är 40,6 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Byggnadssnickeriarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 041 | 1 325 | 21 % | |
| Värdeförändring | +94,0 % | 178 | 1 299 | 86 % |
| Tillväxt i omsättning | −36,7 % | 1 345 | 1 413 | 5 % |
| Rörelsemarginal | 25,3 % | 18 | 1 413 | 99 % |
| Avkastning på eget kapital | 73,5 % | 87 | 1 413 | 94 % |
| Soliditet | 54,2 % | 375 | 1 412 | 73 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 258 tkr | 1 078 | 1 413 | 24 % |
| Rörelseresultat per anställd | 319 tkr | 136 | 1 413 | 90 % |
| Nettoomsättning | 3 774 tkr | 1 360 | 1 413 | 4 % |
| Rörelseresultat | 956 tkr | 449 | 1 413 | 68 % |
| Antal anställda | 3 | 1 202 | 1 413 | 15 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 8 326 | 9 807 | 15 % | |
| Värdeförändring | +94,0 % | 886 | 9 680 | 91 % |
| Tillväxt i omsättning | −36,7 % | 10 271 | 10 560 | 3 % |
| Rörelsemarginal | 25,3 % | 624 | 10 551 | 94 % |
| Avkastning på eget kapital | 73,5 % | 540 | 10 561 | 95 % |
| Soliditet | 54,2 % | 3 980 | 10 535 | 62 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 258 tkr | 8 058 | 10 561 | 24 % |
| Rörelseresultat per anställd | 319 tkr | 2 277 | 10 561 | 78 % |
| Nettoomsättning | 3 774 tkr | 10 235 | 10 561 | 3 % |
| Rörelseresultat | 956 tkr | 4 893 | 10 561 | 54 % |
| Antal anställda | 3 | 9 190 | 10 561 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 69 449 | 81 471 | 15 % | |
| Värdeförändring | +94,0 % | 7 706 | 80 312 | 90 % |
| Tillväxt i omsättning | −36,7 % | 84 989 | 87 524 | 3 % |
| Rörelsemarginal | 25,3 % | 5 034 | 87 448 | 94 % |
| Avkastning på eget kapital | 73,5 % | 4 582 | 87 543 | 95 % |
| Soliditet | 54,2 % | 32 964 | 87 365 | 62 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 258 tkr | 67 235 | 87 544 | 23 % |
| Rörelseresultat per anställd | 319 tkr | 18 746 | 87 544 | 79 % |
| Nettoomsättning | 3 774 tkr | 84 902 | 87 544 | 3 % |
| Rörelseresultat | 956 tkr | 41 368 | 87 544 | 53 % |
| Antal anställda | 3 | 76 631 | 87 544 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .