Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Fredrikssons Måleri Linköping AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Fredrikssons Måleri Linköping AB ökade omsättningen med 15 procent senaste året. Medianen bland branschens 762 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är −2,4 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 41,0 procent — branschens median är 47,1 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Måleriarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 557 | 709 | 21 % | |
| Värdeförändring | −26,0 % | 573 | 702 | 18 % |
| Tillväxt i omsättning | +14,7 % | 225 | 762 | 70 % |
| Rörelsemarginal | −2,4 % | 679 | 762 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | −15,3 % | 699 | 762 | 8 % |
| Soliditet | 41,0 % | 464 | 761 | 39 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 104 tkr | 489 | 762 | 36 % |
| Rörelseresultat per anställd | −26 tkr | 677 | 762 | 11 % |
| Nettoomsättning | 7 730 tkr | 451 | 762 | 41 % |
| Rörelseresultat | −183 tkr | 667 | 762 | 12 % |
| Antal anställda | 7 | 378 | 762 | 50 % |
Östergötlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 521 | 3 018 | 16 % | |
| Värdeförändring | −26,0 % | 2 573 | 2 981 | 14 % |
| Tillväxt i omsättning | +14,7 % | 811 | 3 348 | 76 % |
| Rörelsemarginal | −2,4 % | 2 967 | 3 344 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | −15,3 % | 3 092 | 3 349 | 8 % |
| Soliditet | 41,0 % | 1 952 | 3 345 | 42 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 104 tkr | 2 810 | 3 349 | 16 % |
| Rörelseresultat per anställd | −26 tkr | 2 925 | 3 349 | 13 % |
| Nettoomsättning | 7 730 tkr | 2 529 | 3 349 | 24 % |
| Rörelseresultat | −183 tkr | 2 916 | 3 349 | 13 % |
| Antal anställda | 7 | 1 738 | 3 349 | 48 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 65 767 | 78 068 | 16 % | |
| Värdeförändring | −26,0 % | 65 088 | 76 955 | 15 % |
| Tillväxt i omsättning | +14,7 % | 20 988 | 87 561 | 76 % |
| Rörelsemarginal | −2,4 % | 75 518 | 87 479 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | −15,3 % | 79 386 | 87 581 | 9 % |
| Soliditet | 41,0 % | 50 048 | 87 385 | 43 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 104 tkr | 73 395 | 87 582 | 16 % |
| Rörelseresultat per anställd | −26 tkr | 74 047 | 87 582 | 15 % |
| Nettoomsättning | 7 730 tkr | 66 776 | 87 582 | 24 % |
| Rörelseresultat | −183 tkr | 73 840 | 87 582 | 16 % |
| Antal anställda | 7 | 45 728 | 87 582 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .