Aktiebolag Hallstahammar
Franckes hovslageri AB
14 sökningar
1,1 mkr
−6,7 %21,8 %
−2,1 p.e.81,4 %
−3,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 094 | 1 173 | 1 282 |
| Rörelseresultat | 239 | 281 | 428 |
| Årets resultat | 190 | 226 | 340 |
| Eget kapital | 281 | 441 | 365 |
| Balansomslutning | 345 | 518 | 532 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 094 | 1 173 | 1 282 |
| Personalkostnader | 671 | 616 | 506 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 24 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 88 | 126 | 160 |
| Övriga rörelseposter, netto | −78 | −126 | −175 |
| Rörelseresultat | 239 | 281 | 428 |
| Ränteintäkter | 1 | 4 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 240 | 285 | 428 |
| Skatt | 49 | 59 | 88 |
| Årets resultat | 190 | 226 | 340 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 | 27 | 51 |
| Kortfristiga fordringar | 107 | 121 | 155 |
| Kassa och bank | 229 | 370 | 326 |
| Omsättningstillgångar | 336 | 491 | 481 |
| Summa tillgångar | 345 | 518 | 532 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 66 | 190 | 0 |
| Eget kapital | 281 | 441 | 365 |
| Justerat eget kapital | 281 | 441 | 365 |
| Kortfristiga skulder | 64 | 77 | 167 |
| Summa eget kapital och skulder | 345 | 518 | 532 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 900 granskade bolag ligger Franckes hovslageri AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 21,8 procent, och soliditeten var hög — 81,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Hallstahammar.
Bolaget skall bedriva verksamhet som hovslagare och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Anna Francke (f. 1990) Styrelseledamot
- Mikael Francke (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-10-11 |
|---|---|
| Bransch | Stödverksamhet avseende husdjursskötsel (SNI 01620) |
| Adress | Jutbodavägen 36, 734 31, Hallstahammar Besök: Jutbodavägen 36, Hallstahammar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |