Aktiebolag Partille
Fractal Movement AB
7 sökningar
1,1 mkr
−9,8 %-1,0 %
−11,0 p.e.4,5 %
−26,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 052 | 1 166 | 1 062 | 813 |
| Rörelseresultat | −11 | 116 | 137 | 214 |
| Årets resultat | −11 | 93 | 109 | 170 |
| Eget kapital | 14 | 138 | 145 | 205 |
| Balansomslutning | 311 | 451 | 498 | 452 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 052 | 1 166 | 1 062 | 813 |
| Personalkostnader | 846 | 846 | 732 | 487 |
| Övriga externa kostnader | 216 | 204 | 193 | 112 |
| Rörelseresultat | −11 | 116 | 137 | 214 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 1 | — |
| Räntekostnader | 2 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −11 | 118 | 137 | 214 |
| Skatt | 0 | 25 | 29 | 44 |
| Årets resultat | −11 | 93 | 109 | 170 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 224 | 238 | 188 | 53 |
| Kassa och bank | 87 | 213 | 310 | 399 |
| Omsättningstillgångar | 311 | 451 | 498 | 452 |
| Summa tillgångar | 311 | 451 | 498 | 452 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 0 | 20 | 11 | 0 |
| Eget kapital | 14 | 138 | 145 | 205 |
| Justerat eget kapital | 14 | 138 | 145 | 205 |
| Kortfristiga skulder | 297 | 313 | 353 | 247 |
| Summa eget kapital och skulder | 311 | 451 | 498 | 452 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 812 granskade bolag ligger Fractal Movement AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 4,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Partille.
Bolagets verksamhet ska bestå av psykologisk konsultverksamhet, konstnärlig verksamhet såsom text-, teater- och föreställningsskapande samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Thomas Davidsson Ringnér (f. 1973) Styrelseledamot
- Helena Ringnér (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-29 |
|---|---|
| Bransch | Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare (SNI 86930) |
| Adress | Torgvägen 3 C Lgh 1001, 433 75, Jonsered Besök: Torgvägen 3 C LGH 1001, Jonsered |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |