Aktiebolag Kil
FR Pizzeria AB
7 sökningar
6 mkr
+47,2 %15,1 %
−5,0 p.e.66,9 %
+27,2 p.e.6
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 5 962 | 4 049 |
| Rörelseresultat | 903 | 815 |
| Årets resultat | 718 | 645 |
| Eget kapital | 1 174 | 670 |
| Balansomslutning | 1 755 | 1 690 |
| Anställda | 6 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 962 | 4 049 |
| Personalkostnader | 1 735 | 985 |
| Av- och nedskrivningar | 385 | 143 |
| Övriga externa kostnader | 707 | 524 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 232 | −1 582 |
| Rörelseresultat | 903 | 815 |
| Räntekostnader | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 903 | 814 |
| Skatt | 186 | 168 |
| Årets resultat | 718 | 645 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 785 | 870 |
| Varulager | 16 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 44 | 49 |
| Kassa och bank | 910 | 758 |
| Omsättningstillgångar | 969 | 820 |
| Summa tillgångar | 1 755 | 1 690 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 431 | 0 |
| Eget kapital | 1 174 | 670 |
| Justerat eget kapital | 1 174 | 670 |
| Kortfristiga skulder | 581 | 1 020 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 755 | 1 690 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar FR Pizzeria AB över mittlinjen sett till omsättning, med 6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,1 procent, och soliditeten var hög — 66,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 47 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Kil.
Bedriva restaurangverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Manar Erabi (f. 1993) Styrelseledamot
- Esmail Rakhis (f. 1980) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2024-05-08 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Arvikavägen 2, 665 94, Fagerås Besök: Arvikavägen 2, Fagerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |