Aktiebolag Stenungsund 249 sökningar
Fourpart Marine AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
970 tkr
−57,9 %-14,9 %
−54,4 p.e.7,0 %
−5,4 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 970 | 2 304 | 2 200 | 2 073 | 1 907 | 1 746 | 1 723 | 1 910 |
| Rörelseresultat | −145 | 908 | 681 | 433 | 351 | 482 | 426 | 537 |
| Årets resultat | −647 | 207 | 11 | 37 | 20 | 135 | 85 | 117 |
| Eget kapital | 1 058 | 1 705 | 1 498 | 1 487 | 1 449 | 1 429 | 1 294 | 1 209 |
| Balansomslutning | 15 080 | 13 778 | 14 041 | 14 389 | 15 577 | 14 567 | 14 666 | 15 147 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 970 | 2 304 | 2 200 | 2 073 | 1 907 | 1 746 | 1 723 | 1 910 |
| Av- och nedskrivningar | 356 | 670 | 677 | 679 | 651 | 679 | 679 | 661 |
| Övriga externa kostnader | 763 | 729 | 854 | 961 | 905 | 585 | 618 | 712 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 12 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −145 | 908 | 681 | 433 | 351 | 482 | 426 | 537 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 437 | 647 | 668 | 386 | 325 | 310 | 317 | 387 |
| Resultat efter finansiella poster | −582 | 261 | 14 | 47 | 26 | 172 | 109 | 150 |
| Skatt | 65 | 54 | 3 | 10 | 5 | 38 | 23 | 33 |
| Årets resultat | −647 | 207 | 11 | 37 | 20 | 135 | 85 | 117 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 109 | 11 765 | 12 435 | 13 066 | 13 653 | 12 902 | 13 581 | 14 259 |
| Kortfristiga fordringar | 567 | 1 313 | 1 017 | 452 | 937 | 1 007 | 634 | 613 |
| Kassa och bank | 2 404 | 700 | 589 | 871 | 987 | 657 | 451 | 275 |
| Omsättningstillgångar | 2 972 | 2 013 | 1 606 | 1 323 | 1 924 | 1 665 | 1 086 | 888 |
| Summa tillgångar | 15 080 | 13 778 | 14 041 | 14 389 | 15 577 | 14 567 | 14 666 | 15 147 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 705 | 498 | 487 | 450 | 429 | 294 | 209 | 92 |
| Eget kapital | 1 058 | 1 705 | 1 498 | 1 487 | 1 449 | 1 429 | 1 294 | 1 209 |
| Justerat eget kapital | 1 058 | 1 705 | 1 498 | 1 487 | 1 449 | 1 429 | 1 294 | 1 209 |
| Avsättningar | 65 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 12 332 | 10 713 | 11 293 | 11 772 | 12 251 | 12 187 | 12 419 | 12 885 |
| Kortfristiga skulder | 1 625 | 1 360 | 1 250 | 1 130 | 1 877 | 951 | 953 | 1 053 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 080 | 13 778 | 14 041 | 14 389 | 15 577 | 14 567 | 14 666 | 15 147 |
| Ställda säkerheter | 14 450 | 14 450 | 14 450 | 14 450 | 14 450 | 14 450 | 14 450 | 14 450 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger Fourpart Marine AB strax under mitten räknat på omsättning, med 970 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -14,9 procent, och soliditeten var låg — 7,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 58 procent. Sätet finns i Stenungsund.
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Daniel Hultengren (f. 1986) Ordförande, Styrelseledamot
- Johan Niclas Larsson (f. 1968) Styrelseledamot
- Per Johan Kristian Tannerfors (f. 1975) Styrelseledamot
- Craig Eucario Stephenson (f. 1993) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-07-06 |
|---|---|
| Adress | Doterödsvägen 23, 444 32, Stenungsund Besök: Doterödsvägen 23, Stenungsund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |