Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Forsstrom High Frequency AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Forsstrom High Frequency AB ökade omsättningen med 19 procent senaste året. Medianen bland branschens 125 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 10,3 procent, mot branschmedianens 6,4 procent.
Soliditeten ligger på 40,9 procent — branschens median är 54,1 procent.
Bolaget har 39 anställda; medianbolaget i branschen har 13.
Branschen: Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 47 | 115 | 59 % | |
| Värdeförändring | +17,0 % | 19 | 113 | 83 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,6 % | 31 | 124 | 75 % |
| Rörelsemarginal | 10,3 % | 45 | 125 | 64 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 % | 24 | 125 | 81 % |
| Soliditet | 40,9 % | 84 | 125 | 33 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 811 tkr | 58 | 125 | 54 % |
| Rörelseresultat per anställd | 289 tkr | 43 | 125 | 66 % |
| Nettoomsättning | 109 633 tkr | 33 | 125 | 74 % |
| Rörelseresultat | 11 260 tkr | 33 | 125 | 74 % |
| Antal anställda | 39 | 32 | 125 | 74 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 126 | 13 483 | 84 % | |
| Värdeförändring | +17,0 % | 5 348 | 13 293 | 60 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,6 % | 2 837 | 15 012 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 10,3 % | 4 306 | 14 998 | 71 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 % | 4 024 | 15 017 | 73 % |
| Soliditet | 40,9 % | 8 674 | 14 973 | 42 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 811 tkr | 4 584 | 15 017 | 69 % |
| Rörelseresultat per anställd | 289 tkr | 3 647 | 15 017 | 76 % |
| Nettoomsättning | 109 633 tkr | 1 904 | 15 017 | 87 % |
| Rörelseresultat | 11 260 tkr | 1 214 | 15 017 | 92 % |
| Antal anställda | 39 | 1 569 | 15 017 | 90 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 11 584 | 78 296 | 85 % | |
| Värdeförändring | +17,0 % | 31 686 | 77 179 | 59 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,6 % | 16 968 | 87 570 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 10,3 % | 25 431 | 87 488 | 71 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 % | 23 354 | 87 590 | 73 % |
| Soliditet | 40,9 % | 50 196 | 87 388 | 43 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 811 tkr | 25 505 | 87 591 | 71 % |
| Rörelseresultat per anställd | 289 tkr | 20 735 | 87 591 | 76 % |
| Nettoomsättning | 109 633 tkr | 10 433 | 87 591 | 88 % |
| Rörelseresultat | 11 260 tkr | 6 968 | 87 591 | 92 % |
| Antal anställda | 39 | 9 118 | 87 591 | 90 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .