Aktiebolag Haninge
Fors Golf AB
174 sökningar
Omsättning 2026
13,3 mkr
+14,4 %Rörelsemarginal
17,4 %
−5,4 p.e.Soliditet
42,9 %
−1,9 p.e.Anställda
9
+28,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 325 | 11 643 | 9 500 | 8 250 | 8 716 |
| Rörelseresultat | 2 314 | 2 656 | 583 | 1 315 | 1 091 |
| Årets resultat | 779 | 114 | 93 | 99 | 68 |
| Eget kapital | 2 351 | 1 572 | 1 458 | 1 365 | 1 265 |
| Balansomslutning | 6 492 | 4 900 | 4 240 | 3 951 | 4 186 |
| Anställda | 9 | 7 | 6 | 5 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 325 | 11 643 | 9 500 | 8 250 | 8 716 |
| Personalkostnader | 4 441 | 3 441 | 3 262 | 1 999 | 2 368 |
| Av- och nedskrivningar | 385 | 418 | 469 | 409 | 351 |
| Övriga externa kostnader | 2 989 | 1 702 | 1 655 | 1 492 | 1 204 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 196 | −3 426 | −3 531 | −3 035 | −3 702 |
| Rörelseresultat | 2 314 | 2 656 | 583 | 1 315 | 1 091 |
| Ränteintäkter | 2 | 5 | 5 | — | — |
| Räntekostnader | 18 | 6 | 2 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 298 | 2 654 | 586 | 1 314 | 1 089 |
| Bokslutsdispositioner | 238 | 0 | 0 | −1 200 | 0 |
| Koncernbidrag | −1 624 | −2 500 | −450 | 0 | −1 000 |
| Skatt | 133 | 40 | 43 | 15 | 21 |
| Årets resultat | 779 | 114 | 93 | 99 | 68 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 473 | 1 948 | 1 720 | 961 | 1 204 |
| Kortfristiga fordringar | 1 329 | 579 | 805 | 976 | 1 316 |
| Kassa och bank | 1 690 | 2 373 | 1 715 | 2 014 | 1 666 |
| Omsättningstillgångar | 3 019 | 2 952 | 2 520 | 2 991 | 2 983 |
| Summa tillgångar | 6 492 | 4 900 | 4 240 | 3 951 | 4 186 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 472 | 1 358 | 1 265 | 1 166 | 1 097 |
| Eget kapital | 2 351 | 1 572 | 1 458 | 1 365 | 1 265 |
| Justerat eget kapital | 2 785 | 2 194 | 2 080 | 1 987 | 1 887 |
| Obeskattade reserver | 546 | 784 | 784 | 784 | 784 |
| Långfristiga skulder | 311 | 4 | 3 | 15 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 3 284 | 2 540 | 1 995 | 1 787 | 2 122 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 492 | 4 900 | 4 240 | 3 951 | 4 186 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 639 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2026 omsatte Fors Golf AB 13,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 6,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 17,4 procent, och soliditeten var god — 42,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 9 personer, med säte i Haninge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet ska vara att driva och utveckla en golfanläggning, ge service till anläggningens golfklubb och dess medlemmar samt bedriva produktutveckling inom golf jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Herbert Fröstad (f. 1942) Ordförande, Styrelseledamot
- Susanna Fröstad (f. 1972) Styrelseledamot
- Karl Ehrengren (f. 1970) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Fredrik Agerson (f. 1971) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Årsta Farming AB (556903-8994) |
|---|---|
| Koncernmoder | Årsta Farming AB (556903-8994) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-10-20 |
|---|---|
| Bransch | Drift av golfbanor (SNI 93112) |
| Adress | Gamlavägen 100, 137 95, Österhaninge Besök: Gamlavägen 100, Österhaninge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |