Aktiebolag Avesta
Fornby Gård AB
55 sökningar
8,7 mkr
+12,2 %20,3 %
−7,4 p.e.26,0 %
+0,6 p.e.4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 694 | 7 748 | 6 847 | 7 269 | 6 206 |
| Rörelseresultat | 1 764 | 2 147 | 226 | 1 528 | 888 |
| Årets resultat | 880 | 1 145 | 252 | 616 | 299 |
| Eget kapital | 3 222 | 2 342 | 1 197 | 945 | 329 |
| Balansomslutning | 12 380 | 9 217 | 6 042 | 7 232 | 5 441 |
| Anställda | 4 | 3 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 694 | 7 748 | 6 847 | 7 269 | 6 206 |
| Personalkostnader | 1 941 | 1 528 | 1 418 | 1 349 | 946 |
| Av- och nedskrivningar | 752 | 641 | 668 | 534 | 536 |
| Övriga externa kostnader | 2 297 | 1 777 | 1 767 | 1 834 | 1 812 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 940 | −1 655 | −2 768 | −2 024 | −2 024 |
| Rörelseresultat | 1 764 | 2 147 | 226 | 1 528 | 888 |
| Ränteintäkter | 111 | 14 | 12 | — | — |
| Räntekostnader | 20 | 45 | 49 | 53 | 60 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 855 | 2 176 | 234 | 1 514 | 872 |
| Bokslutsdispositioner | −778 | −725 | 69 | −730 | −477 |
| Skatt | 198 | 306 | 51 | 168 | 96 |
| Årets resultat | 880 | 1 145 | 252 | 616 | 299 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 429 | 4 266 | 2 692 | 2 956 | 2 663 |
| Varulager | 1 517 | 1 226 | 1 268 | 1 295 | 1 047 |
| Kortfristiga fordringar | 1 270 | 1 233 | 1 041 | 987 | 711 |
| Kassa och bank | 2 164 | 2 492 | 1 041 | 1 994 | 1 020 |
| Omsättningstillgångar | 4 952 | 4 951 | 3 350 | 4 276 | 2 777 |
| Summa tillgångar | 12 380 | 9 217 | 6 042 | 7 232 | 5 441 |
| Aktiekapital | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Balanserat resultat | 2 312 | 1 167 | 915 | 299 | 0 |
| Eget kapital | 3 222 | 2 342 | 1 197 | 945 | 329 |
| Justerat eget kapital | 5 565 | 4 067 | 2 347 | 2 149 | 954 |
| Obeskattade reserver | 2 951 | 2 173 | 1 448 | 1 517 | 787 |
| Långfristiga skulder | 4 217 | 3 073 | 2 356 | 2 758 | 3 267 |
| Kortfristiga skulder | 1 990 | 1 629 | 1 041 | 2 012 | 1 058 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 380 | 9 217 | 6 042 | 7 232 | 5 441 |
| Ställda säkerheter | 1 603 | 1 897 | 416 | 667 | 545 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 740 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Fornby Gård AB i den övre halvan sett till omsättning, med 8,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,3 procent, och soliditeten var god — 26,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Avesta.
Bolaget skall bedriva lantbruksdrift samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Kajsa Petersson (f. 1977) Styrelseledamot
- Karl Johan Petersson (f. 1977) Styrelsesuppleant
- Göran Klingström (f. 1958) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-09-09 |
|---|---|
| Bransch | Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410) |
| Adress | Fornby 108, 774 98, Horndal Besök: Fornby 108, Horndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |