Aktiebolag Östra Göinge
Formatic Konstruktion AB
86 sökningar
95 tkr
+375,0 %-23,2 %
74,0 %
−22,0 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 95 | 20 | 489 | 1 164 | 1 893 | 1 277 | 978 | 1 338 |
| Rörelseresultat | −22 | −39 | 12 | 289 | 426 | 261 | 203 | 274 |
| Årets resultat | −20 | −35 | 14 | 230 | 334 | 206 | 165 | 214 |
| Eget kapital | 185 | 405 | 439 | 525 | 545 | 386 | 330 | 365 |
| Balansomslutning | 250 | 422 | 650 | 729 | 820 | 700 | 479 | 641 |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 95 | 20 | 489 | 1 164 | 1 893 | 1 277 | 978 | 1 338 |
| Personalkostnader | 69 | 4 | 194 | 342 | 611 | 370 | 271 | 375 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 12 | 12 | 13 | 12 | 4 | 10 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 38 | 43 | 113 | 134 | 152 | 114 | 105 | 111 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −158 | −386 | −692 | −528 | −389 | −565 |
| Rörelseresultat | −22 | −39 | 12 | 289 | 426 | 261 | 203 | 274 |
| Ränteintäkter | 2 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −20 | −38 | 12 | 289 | 426 | 261 | 203 | 273 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 3 | 4 | 1 | −5 | 1 | 6 | 2 |
| Skatt | 0 | 0 | 1 | 60 | 87 | 56 | 45 | 61 |
| Årets resultat | −20 | −35 | 14 | 230 | 334 | 206 | 165 | 214 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 | 12 | 25 | 37 | 50 | 11 | 15 | 13 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 37 | 86 | 139 | 67 | 64 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 30 | 57 | 200 | 11 | 57 | 75 | 122 |
| Kassa och bank | 234 | 380 | 568 | 455 | 674 | 493 | 323 | 442 |
| Omsättningstillgångar | 248 | 409 | 626 | 692 | 771 | 689 | 464 | 628 |
| Summa tillgångar | 250 | 422 | 650 | 729 | 820 | 700 | 479 | 641 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 105 | 340 | 325 | 195 | 111 | 80 | 65 | 51 |
| Eget kapital | 185 | 405 | 439 | 525 | 545 | 386 | 330 | 365 |
| Justerat eget kapital | 187 | 407 | 443 | 533 | 553 | 391 | 336 | 375 |
| Obeskattade reserver | 2 | 2 | 5 | 10 | 10 | 6 | 7 | 13 |
| Kortfristiga skulder | 63 | 15 | 206 | 194 | 265 | 308 | 142 | 263 |
| Summa eget kapital och skulder | 250 | 422 | 650 | 729 | 820 | 700 | 479 | 641 |
Verksamhet
Mätt mot de 549 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Formatic Konstruktion AB strax under mitten sett till omsättning, med 95 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -23,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 74,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 375 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Östra Göinge.
Bolaget ska bedriva möbelsnickeriarbeten, stoppning och sömnad av möbler samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ewan Östensson (f. 1950) Styrelseledamot
- Heike Schubert (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-09-03 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av andra möbler och madrasser (SNI 31009) |
| Adress | Orrarp 1079, 289 72, Sibbhult Besök: Orrarp 1079, Sibbhult |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 044-48007 |