Aktiebolag Varberg
FORM2 Production AB
53 sökningar
Omsättning 2025
557 tkr
+5,9 %Rörelsemarginal
21,5 %
−7,4 p.e.Soliditet
1,9 %
+0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 557 | 526 | 561 | 511 | 352 |
| Rörelseresultat | 120 | 152 | 89 | 68 | 32 |
| Årets resultat | 0 | 2 | 8 | −3 | 25 |
| Eget kapital | 57 | 57 | 55 | 47 | 50 |
| Balansomslutning | 2 955 | 2 994 | 2 902 | 2 988 | 5 022 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 557 | 526 | 561 | 511 | 352 |
| Av- och nedskrivningar | 93 | 91 | 91 | 91 | 53 |
| Övriga externa kostnader | 343 | 331 | 318 | 352 | 266 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 48 | −63 | — | — |
| Rörelseresultat | 120 | 152 | 89 | 68 | 32 |
| Räntekostnader | 120 | 151 | 80 | 71 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | 2 | 9 | −4 | 32 |
| Skatt | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
| Årets resultat | 0 | 2 | 8 | −3 | 25 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 727 | 2 820 | 2 823 | 2 913 | 3 004 |
| Kortfristiga fordringar | 101 | 82 | 65 | 2 | 232 |
| Kassa och bank | 127 | 92 | 14 | 73 | 1 786 |
| Omsättningstillgångar | 228 | 174 | 80 | 74 | 2 018 |
| Summa tillgångar | 2 955 | 2 994 | 2 902 | 2 988 | 5 022 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 32 | 30 | 22 | 25 | 0 |
| Eget kapital | 57 | 57 | 55 | 47 | 50 |
| Justerat eget kapital | 57 | 57 | 55 | 47 | 50 |
| Långfristiga skulder | 2 785 | 2 828 | 2 793 | 2 860 | 4 605 |
| Kortfristiga skulder | 113 | 109 | 54 | 81 | 367 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 955 | 2 994 | 2 902 | 2 988 | 5 022 |
| Ställda säkerheter | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 1 900 | 1 900 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 14 970 bolag som granskas inom samma bransch hamnar FORM2 Production AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 557 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 21,5 procent, och soliditeten var låg — 1,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Bolaget hör hemma i Varberg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva tillverkning av möbler, rekonditionering såsom omarbetning av begagnade möbler, fastighetsförvaltning, uthyrning av möbler samt uthyrning av lagerlokaler och kontors- lokaler.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Benny Arvidsson (f. 1966) Styrelseledamot
- Pernilla Arvidsson (f. 1967) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | FORM2 Holding AB (556936-1735) |
|---|---|
| Koncernmoder | FORM2 Holding AB (556936-1735) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-10-08 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Gårdshorn 21, 519 92, Kungsäter Besök: Smältgatan 2, Varberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |