Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Forlec AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Forlec AB ökade omsättningen med 15 procent senaste året. Medianen bland branschens 509 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 17,0 procent, mot branschmedianens 11,8 procent.
Soliditeten ligger på 47,9 procent — branschens median är 37,0 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Drivning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 190 | 480 | 60 % | |
| Värdeförändring | +203,0 % | 10 | 476 | 98 % |
| Tillväxt i omsättning | +15,0 % | 86 | 509 | 83 % |
| Rörelsemarginal | 17,0 % | 156 | 509 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,5 % | 112 | 509 | 78 % |
| Soliditet | 47,9 % | 153 | 509 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 505 tkr | 435 | 509 | 15 % |
| Rörelseresultat per anställd | 256 tkr | 252 | 509 | 50 % |
| Nettoomsättning | 7 525 tkr | 379 | 509 | 26 % |
| Rörelseresultat | 1 281 tkr | 277 | 509 | 46 % |
| Antal anställda | 5 | 236 | 509 | 54 % |
Västerbottens län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 759 | 1 882 | 60 % | |
| Värdeförändring | +203,0 % | 46 | 1 860 | 98 % |
| Tillväxt i omsättning | +15,0 % | 484 | 2 055 | 76 % |
| Rörelsemarginal | 17,0 % | 272 | 2 051 | 87 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,5 % | 760 | 2 055 | 63 % |
| Soliditet | 47,9 % | 995 | 2 052 | 52 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 505 tkr | 1 375 | 2 055 | 33 % |
| Rörelseresultat per anställd | 256 tkr | 522 | 2 055 | 75 % |
| Nettoomsättning | 7 525 tkr | 1 574 | 2 055 | 23 % |
| Rörelseresultat | 1 281 tkr | 831 | 2 055 | 60 % |
| Antal anställda | 5 | 1 350 | 2 055 | 34 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 31 779 | 78 066 | 59 % | |
| Värdeförändring | +203,0 % | 2 633 | 76 952 | 97 % |
| Tillväxt i omsättning | +15,0 % | 20 708 | 87 565 | 76 % |
| Rörelsemarginal | 17,0 % | 12 126 | 87 484 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,5 % | 34 173 | 87 585 | 61 % |
| Soliditet | 47,9 % | 41 132 | 87 398 | 53 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 505 tkr | 57 241 | 87 586 | 35 % |
| Rörelseresultat per anställd | 256 tkr | 23 390 | 87 586 | 73 % |
| Nettoomsättning | 7 525 tkr | 67 642 | 87 586 | 23 % |
| Rörelseresultat | 1 281 tkr | 35 832 | 87 586 | 59 % |
| Antal anställda | 5 | 57 951 | 87 586 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .