Aktiebolag Uppsala
Företagsgruppen i Uppsala AB
69 sökningar
Omsättning 2025
828 tkr
+88,6 %Rörelsemarginal
35,0 %
+29,6 p.e.Soliditet
83,0 %
+19,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 828 | 439 | 531 | 1 392 | 516 | 116 | 2 305 | 1 912 |
| Rörelseresultat | 290 | 24 | 102 | 147 | −80 | −79 | 339 | 256 |
| Årets resultat | 230 | 17 | 88 | 147 | −50 | −148 | 266 | 231 |
| Eget kapital | 336 | 1 497 | 1 479 | 1 392 | 1 244 | 1 295 | 1 683 | 1 657 |
| Balansomslutning | 405 | 2 341 | 1 611 | 1 512 | 1 385 | 1 537 | 1 869 | 2 323 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 828 | 439 | 531 | 1 392 | 516 | 116 | 2 305 | 1 912 |
| Personalkostnader | 4 | 4 | 4 | 8 | 5 | 7 | 8 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 125 | 162 | 78 | 352 | 205 | 114 | 438 | 315 |
| Övriga rörelseposter, netto | −409 | −249 | −347 | −885 | −386 | −74 | −1 520 | −1 327 |
| Rörelseresultat | 290 | 24 | 102 | 147 | −80 | −79 | 339 | 256 |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 69 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 290 | 21 | 99 | 147 | −50 | −148 | 339 | 299 |
| Skatt | 60 | 4 | 12 | 0 | 0 | 0 | 72 | 68 |
| Årets resultat | 230 | 17 | 88 | 147 | −50 | −148 | 266 | 231 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 |
| Varulager | 0 | 0 | 43 | 83 | 463 | 576 | 576 | 544 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 416 | 209 | 364 | 638 | 348 | 317 | 355 |
| Kassa och bank | 399 | 1 925 | 1 359 | 1 044 | 264 | 592 | 954 | 1 403 |
| Omsättningstillgångar | 405 | 2 341 | 1 611 | 1 491 | 1 364 | 1 516 | 1 848 | 2 302 |
| Summa tillgångar | 405 | 2 341 | 1 611 | 1 512 | 1 385 | 1 537 | 1 869 | 2 323 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 6 | 1 380 | 1 291 | 1 145 | 1 194 | 1 343 | 1 317 | 1 326 |
| Eget kapital | 336 | 1 497 | 1 479 | 1 392 | 1 244 | 1 295 | 1 683 | 1 657 |
| Justerat eget kapital | 336 | 1 497 | 1 479 | 1 392 | 1 244 | 1 295 | 1 683 | 1 657 |
| Kortfristiga skulder | 69 | 844 | 132 | 120 | 141 | 242 | 186 | 666 |
| Summa eget kapital och skulder | 405 | 2 341 | 1 611 | 1 512 | 1 385 | 1 537 | 1 869 | 2 323 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | 0 | 200 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 679 granskade bolag ligger Företagsgruppen i Uppsala AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 828 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 35,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 83,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 89 procent. Bolaget hör hemma i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är inköp och försäljning av reklamprodukter, leksaker, företagsgodis och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tony Andersson (f. 1978) Styrelseledamot
- Hannes Andersson (f. 2007) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-03-13 |
|---|---|
| Bransch | Icke-specialiserad partihandel (SNI 46900) |
| Adress | Fornparksvägen 10, 743 82, Bälinge Besök: Fornparksvägen 10, Bälinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |