Konkurs inledd (2026-05-22)
Aktiebolag Malmö
Food Republic AB
50 sökningar
Omsättning 2024
2,5 mkr
+22,6 %Rörelsemarginal
-12,0 %
+17,5 p.e.Soliditet
2,4 %
−2,9 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 508 | 2 046 | 1 245 | 800 | 1 042 | 13 069 | 12 647 |
| Rörelseresultat | −302 | −604 | −609 | −258 | −506 | 1 298 | 906 |
| Årets resultat | −224 | 782 | −19 | −271 | −517 | 0 | 2 |
| Eget kapital | 26 | 51 | −731 | −712 | −441 | 76 | 76 |
| Balansomslutning | 1 066 | 958 | 347 | 355 | 243 | 3 278 | 1 924 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 10 | 10 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 508 | 2 046 | 1 245 | 800 | 1 042 | 13 069 | 12 647 |
| Personalkostnader | 934 | 743 | 456 | 304 | 347 | 4 247 | 4 613 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 4 | 6 | 17 | 20 | 28 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 976 | 1 312 | 1 143 | 608 | 866 | 3 330 | 2 848 |
| Övriga rörelseposter, netto | −900 | −591 | −249 | −129 | −315 | −4 166 | −4 259 |
| Rörelseresultat | −302 | −604 | −609 | −258 | −506 | 1 298 | 906 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 17 | 19 | 10 | 13 | 11 | 7 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −319 | −623 | −619 | −271 | −517 | 1 291 | 904 |
| Koncernbidrag | 95 | 1 405 | 600 | 0 | 0 | −1 288 | −900 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 |
| Årets resultat | −224 | 782 | −19 | −271 | −517 | 0 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 19 | 19 | 4 | 10 | 26 | 46 | 74 |
| Varulager | 37 | 37 | 20 | 12 | 26 | 78 | 103 |
| Kortfristiga fordringar | 835 | 776 | 296 | 260 | 173 | 2 372 | 1 122 |
| Kassa och bank | 175 | 126 | 27 | 73 | 17 | 782 | 625 |
| Omsättningstillgångar | 1 047 | 939 | 343 | 345 | 216 | 3 232 | 1 849 |
| Summa tillgångar | 1 066 | 958 | 347 | 355 | 243 | 3 278 | 1 924 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | −781 | −762 | −491 | 26 | 26 | 24 |
| Eget kapital | 26 | 51 | −731 | −712 | −441 | 76 | 76 |
| Justerat eget kapital | 26 | 51 | −731 | −712 | −441 | 76 | 76 |
| Långfristiga skulder | 298 | 414 | 448 | 335 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 742 | 493 | 1 168 | 732 | 684 | 3 202 | 1 848 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 066 | 958 | 0 | 355 | 243 | 3 278 | 1 924 |
| Ansvarsförbindelser | 200 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Food Republic AB strax under mitten sett till omsättning, med 2,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -12,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 2,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva restaurangrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Linda Pieplow (f. 1982) Verkställande direktör
Styrelse
- Andreas Pieplow (f. 1972) Styrelseledamot
- Linda Pieplow (f. 1982) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Helén Larsson (f. 1969) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | AP Mat & Musik i Malmö AB (556604-2163) |
|---|---|
| Koncernmoder | AP Mat & Musik i Malmö AB (556604-2163) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-11-17 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Västergatan 2c, 211 21, Malmö Besök: Västergatan 2 C, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |